طراحی نمای ساختمان

طراحی ترکیبی نمای ساختمان

طراحی نمای ساختمان با مصالح ترکیبی

نمای ساختمان از اصلی ترین و مهم ترین اجزای یک ساختمان به شمار می رود. به همین دلیل طراحی نما و مصالحی که در ساخت مورد استفاده قرار می گیرند، دارای اهمیت زیادی است.
از متریال های مختلفی به منظور طراحی و ساخت نمای ساختمان استفاده می شود که حتی می توان این متریال ها و مصالح را به صورت ترکیبی استفاده کرد.

معمولا به منظور کاهش هزینه و همچنین منحصر به فرد شدن نمای ساختمان، از دو یا چند متریال مختلف برای طراحی و ساخت نما استفاده می شود.
استفاده از برخی از متریال ها مانند سنگ نما، برای طراحی و ساخت نمای برخی ساختمان ها به خصوص ساختمان های بزرگ و یا برج ها، امکان پذیر نیست زیرا هزینه های زیادی را در بردارد. به همین دلیل، اغلب کارفرمایان برای این ساختمان ها از دو یا چند متریال مانند سنگ تراورتن عباس آباد در طراحی و ساخت نما استفاده می کنند تا هم جلوه زیبایی به نما ببخشند و هم هزینه ساخت نما را کاهش داده باشند.

علاوه بر آن، طرح های ترکیبی مورد توجه اکثر افراد قرار می گیرد و حتی ممکن است افرادی که مسئله پول برایشان اهمیتی ندارد، استفاده از مصالح ترکیبی را برای ساخت نمای ساختمانشان ترجیح دهند. زیرا در اغلب موارد نمای ساختمان با مصالح ترکیبی خاص تر و زیباتر می شود.

انواع نماهای ترکیبی ساختمان

طراحی نمای ساختمان با استفاده از متریال های ورق کامپوزیت و سنگ


رایج ترین و پرکاربردترین نمای ترکیبی ساختمان، نمایی است که با ترکیب متریال های ورق کامپوزیت و سنگ نما ساخته می شود.
در این نوع از نماهای ساختمان آن قسمت از طرح نما که قرار است به صورت برجسته کار شود و یا شکل خاصی دارد، با استفاده از ورق کامپوزیت ساخته می شود و سایر قسمت های طرح نما که سطحی صاف دارند با استفاده از سنگ ساخته می شوند.

معمولا سنگی که در نمای ساختمان مورد استفاده قرار می گیرد سنگ تراورتن است اما از سایر سنگ ها نیز مانند سنگ مرمریت ، ترا اونیکس ،گرانیت و … می توان در ترکیب با ورق کامپوزیت برای ساخت نمای ساختمان استفاده کرد.
علاوه بر آن، در این نوع از نماهای ترکیبی مدیر پروژه ساختمان باید مراحل اجرای ورق کامپوزیت و سنگ را اولویت بندی و با برنامه ریزی جلو برود. در این صورت نمای ترکیبی ساختمان با استفاده از متریال های ورق کامپوزیت و سنگ در مدت زمان کمتری انجام می شود و همچنین هزینه های کمتری را در پی دارد.

طراحی نمای ساختمان

طراحی نمای ساختمان با استفاده از متریال های آجر و سنگ

طراحی نمای سنگ ساختمان

یکی دیگر از انواع نماهای ترکیبی ساختمان نمای آجر و سنگ است که معمولا سنگ تراورتن در این نوع نمای ترکیبی مورد استفاده قرار می گیرد. این نوع از نماهای ترکیبی ساختمان کمتر از سایر آنها اجرا شده است. به عبارتی، خیلی کم در نمای ساختمان ها استفاده از متریال های آجر و سنگ به صورت ترکیبی دیده می شود.
در اغلب موارد، زمانی که مسئله هزینه نما مدنظر قرار می گیرد، استفاده از این نوع نمای ترکیبی توصیه می شود زیرا قیمت اجرای آن نسبت به سایر انواع نماهای ترکیبی کمتر است.

طراحی نمای ساختمان با استفاده از متریال های چوب و سنگ

اگر در رابطه با انوع متریال های نمای ساختمان اطلاعات داشته باشید، احتمالا می دانید که متریال چوب و استفاده از آن در نمای ساختمان بیشترین هزینه را نسبت به سایر متریال ها دارد. در نتیجه می توان گفت که نمای چوب یکی از نماهای پرهزینه است و تنها مزیتی که دارد، زیبایی و خاص بودن آن است که مورد توجه اکثر مردم قرار می گیرد.

اما عیبی که استفاده از متریال چوب در نمای ساختمان ها دارد، مشکل دوام و ماندگاری آن است. چوب در صورتی که در نمای ساختمان استفاده شود، دوام و ماندگاری بالایی ندارد. به عبارتی در برابر، هرگونه آسیب و تغییرات جوی به سادگی تخریب می شود.
به همین دلیل است که برخی از طراحان و اجراکنندگان نمای ساختمان از متریال های چوب ترمو وود و سنگ به طور ترکیبی استفاده می کنند. این نوع نمای ترکیبی زیبایی منحصر به فردی دارد و توجه عموم مردم را به خود جلب می کند. طراحان و اجراکنندگان نمای ساختمان از مقداری متریال چوب در کنار سنگ استفاده می کنند که هم باعث زیبایی نما می شود و هم هزینه اجرای نما با استفاده از چوب را به طور قابل توجهی کاهش می دهد.

طراحی نمای ساختمان با استفاده از متریال های چوب و کامپوزیت

نمای کامپوزیت به آسانی و در کمترین زمان ممکن اجرا می شود. به همین دلیل است که کامپوزیت را می توان با اکثر متریال های دیگر ترکیب کرده و از آنها در طراحی نمای ساختمان استفاده کرد.
از آنجایی که ایجاد باکس های نما مانند پنجره ها، برجستگی ها و اشکال خاصی که درطرح نما وجود دارد، با استفاده از چوب کار دشواری است برخی از اجراکنندگان و طراحان نمای ساختمان از متریال های کامپوزیت و چوب به طور ترکیبی استفاده می کنند

سنگ نمای تراورتن

طراحی نمای ساختمان با استفاده از متریال های کامپوزیت و اسلبکو

گرچه نمای کامپوزیت مزیت های متعددی دارد اما دیگر طرفداران سابق خودش را ندارد. زیرا استفاده از متریال کامپوزیت در نمای ساختمان از مد افتاده است. اما در برابر، نمای اسلبکو از جدیدترین نماهای ساختمان می باشد که طرفداران خاص خودش را دارد.
اجرای طرح های متفاوت و خاص با استفاده از اسلبکو به راحتی انجام می شود. اما این متریال قیمت بالایی دارد و استفاده از آن در کل ساختمان به خصوص در ساختمان بزرگ امکان پذیر نیست.
به همین دلیل، برخی از طراحان و اجراکنندگان نمای ساختمان اسلبکو را با کامپوزیت ترکیب کرده و یک طرح مدرن و خاص برای نمای ساختمان ایجاد می کنند. در این صورت می توان از مزیت های متعدد کامپوزیت در کنار زیبایی اسلبکو بهره برد و طرحی جدید برای نمای ساختمان اجرا می شود.

طراحی نما سنگ ساختمان

طراحی نمای ساختمان با استفاده از متریال ای سنگ و اسلبکو

همانطور که گفته شد اسلبکو از جدیدترین متریال های نمای ساختمان به شمار می رود. اما استفاده از سنگ طبیعی در نمای ساختمان از گذشته تا کنون طرفداران زیادی داشته است و در حال حاضر نیز هستند کسانی که استفاده از سنگ در نمای ساختمان را به سایر طرح های بروز ترجیح می دهند.

این جا است که برخی از طراحان در طراحی نمای ساختمان و اجرا کنندگان نمای ساختمان از اسلبکو و سنگ به صورت ترکیبی در ساخت نما استفاده می کنند.
در این صورت، هم طرفداران متریال سنگ یک طرح جذاب و بروز برای نمای ساختمان خود دارند و هم افرادی که طرفدار نماهای بروز هستند، می توانند از این نوع نمای ترکیبی لذت ببرند.

نتیجه گیری

استفاده از برخی متریال ها مانند چوب و سنگ، به تنهایی در ساخت نمای ساختمان هزینه های زیادی را به دنبال دارد. به همین دلیل اکثر طراحان طراحی نمای ساختمان و اجراکنندگان نمای ساختمان از متریال های موجود برای نما به صورت ترکیبی استفاده می کنند. در این شرایط، طرحی جذاب و مدرن برای نمای ساختمان خلق می شود.تاریخ انتشار : event بهمن ۲۳, ۱۳۹۸
دیدگاه‌ها
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

payment پرداخت در محل
check_box ضامن کیفیت
alarm_on تحویل سریع
attach_money ضامن قیمت
local_offer تخفیف ویژه