سنگ تراورتن سفید

سنگ تراورتن سفید

سنگ تراورتن بهترین گزینه برای استفاده در نما و دیوارهای داخلی و خارجی ساختمان است. در بین سنگ های تراورتن، روشن ترین انواع آن که گاها به آن تراورتن سفید میگویند، به علت روشنایی و بزرگنمایی که به ساختمان می بخشد از محبوبیت بالایی برخوردار است. حال در ادامه مقاله همراه ما باشید تا با سنگ تراورتن سفید بیشتر آشنا شوید.

آنچه در این صفحه خواهید خواند:

سنگ تراورتن سفید

انواع سنگ تراورتن سفید

تراورتن در کشور های زیادی قابل دسترس بوده اما سنگ تراورتن روشن یا سفید مختص به ایران است. این سنگ های ساختمانی سفید که تنها از معادن ایران استخراج می شوند، شامل موارد زیر می باشند:

  • تراورتن عباس آباد: سنگ تراورتن عباس آباد سوپر یکی از بهترین سنگ های تراورتن روشن دنیاست. این سنگ نه تنها در ایران بلکه در کشورهای سراسر جهان کاربرد گسترده‌ای دارد. تراورتن عباس آباد به دو صورت موج‌دار و بدون موج برش داده می‌شود. همچنین هرچه زمینه رنگی سنگ سفیدتر و یکدست‌تر باشد، قیمت آن نیز بالا تر خواهد رفت.

  • تراورتن دره بخاری: سنگ دره بخاری جزو مرغوب‌ترین سنگ‌های تراورتن روشن محسوب می‌شود. این سنگ به دلیل داشتن ویژگی منحصر به فرد، بسیار مورد استقبال معماران و طراحان ساختمان قرار گرفته است. همچنین همانند تراورتن عباس آباد، به دو صورت موج‌دار و بی موج برش داده می‌شود. بیشترین کاربرد آن به عنوان سنگ نما و دیوارهای داخلی ساختمان های لوکس است. 

  • تراورتن آتشکوه: سنگ تراورتن آتشکوه با داشتن ظاهری بسیار زیبا و لوکس جزو اولین انتخا‌ب‌های افراد خاص پسند قرار می‌گیرد. زمینه‌ی رنگی این سنگ کاملا یکدست و بدون هاله‌ می‌باشد. معدن سنگ آتشکوه واقع در استان مرکزی، شهرستان محلات می باشد، که تقریبا رو به پایان است بنابراین تقاضا برای آن بسیار بالا بوده به همین سبب قیمت بالاتری نیز دارد.

  • تراورتن آبگرم: سنگ تراورتن آبگرم جزو سنگ‌های سفید مایل به کرم می‌باشد. این سنگ با داشتن رگه‌های کرمی، بهترین گزینه برای استفاده در نمای مدرن و کلاسیک است. همچنین دارای ساب‌پذیری بالایی بوده و با داشتن قیمت مناسب می‌تواند پاسخگوی تمام سلیقه‌ها با هر بودجه‌ای باشد.

  • تراورتن ابیانه: تراورتن سفید ابیانه دارای رنگ سفید بسیار خیره کننده‌ای می‌باشد، ولی نسبت به تراورتن های ذکر شده از کیفیت پایین تری برخوردار است و قیمت کمتری دارد.

همچنین لازم به ذکر است که رنگ سفید تراورتن به سه نوع تقسیم می‌شود. این سه دسته شامل سفید یکدست مثل آتشکوه و ابیانه، سفید رگه‌دار مثل عباس آباد و سفید هاله‌دار مثل دره بخاری می‌باشد. البته باید گفت که سفید یکدست آتشکوه و ابیانه از لحاظ ظاهری، تقریبا شبه یکدیگر هستند اما از لحاظ کیفیت تفاوت‌هایی دارند. مهم‌ترین تفاوت این دو سنگ در این است که تراورتن آتشکوه کیفیت و مقاومت بالایی داشه ولی سنگ تراورتن ابیانه علی رغم داشتن سطح یکدست، کیفیت پایین‌تری دارد.

سنگ های ساختمانی سفید
پیشنهاد میکنیم مقاله ی زیر را از دست ندهید:

کاربرد سنگ تراورتن سفید در نما و دیوار

دلایل بسیار زیادی وجود دارد که سنگ تراورتن سفید را به بهترین گزینه برای استفاده در نما و دیوار ساختمان تبدیل کرده است. از مهم‌ترین دلایل استفاده از تراورتن سفید ایجاد نمای یکدست و یکرنگ است که زیبایی منحصر به فردی به ساختمان می‌دهد. همچنین به دلیل داشتن سطح کاملا صاف و براق، نور را از خود منعکس کرده و زیبایی ساختمان را دو چندان می‌کند.

وجود حفره در درون این سنگ‌ها سبب سبک تر شدن وزن کلی بنا شده و همچنین قدرت چسبندگی بالایی با ملات ایجاد می‌کند. همچنین این سنگ‌ها در برابر شرایط‌ مختلف آب و هوایی مقاومت بالایی داشته و به ندرت دچار ترک و شکستگی می شوند.

سنگ تراورتن سفید در نمای ساختمان

کاربرد سنگ تراورتن در مصنوعات سنگی

سنگ تراورتن سفید در مصنوعات و محصولات غیر پوششی نیز کاربرد فراوان دارد. از جمله این مصنوعات میتوان به صراحی یا نرده سنگی، آبنما، ابزار های حجمی نما، پایه آیفون، مجسمه و … اشاره کرد. این سنگ به دلیل رنگ روشن جلوه زیبایی در این محصولات ایجاد میکند.

کلام آخر

سنگ‌ها از گذشته تا به امروز بیشترین استفاده را در معماری ساختمان داشته‌اند. امروزه نیز سنگ‌های تراورتن سفید به دلیل داشتن جلوه‌ی زیبا شناختی بالا، بسیار مورد استفاده قرار می‌گیرند. همچنین باید گفت که سنگ تراورتن سفید نه تنها در نمای ساختمان استفاده شده بلکه کاربرده گسترده‌ای در مصنوعات سنگی همچون آبنما، مجسمه و گلدان دارد.انتشار در: event 21 خرداد, 1401
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

check_box ضامن کیفیت رضایت و اطمینان خاطر از خرید
alarm_on تحویل سریع بارگیری از نزدیک ترین محل تولیدی
attach_money ضامن قیمت راهبرد ما، سود کمتر - فروش بیشتر
local_offer باشگاه مشتریان تخفیفات - شرایط ویژه فروش
call
stay_current_portrait +98 912 640 3622