تابلو سنگ نوری چیست؟ معرفی جدید ترین سبک تابلو دکوراتیو

تابلو سنگ نوری

امروزه تابلو های دکوراتیو در مدل و سبک های بسیار گوناگونی ساخته و عرضه می شود. این المان های دکوری، به منظور طراحی و زینت بخشیدن به نمای یکنواخت دیوار های دکوراسیون، کاربرد دارند. از انواع این تابلو های تزئینی می توان به تابلو تایپوگرافی – تابلو فرش – تابلو چند تکه – تابلو سنگ و تابلو سنگ نوری اشاره کرد. همانطور که در تمدن های تاریخی به جا مانده از گذشتگان پیداست، ابتدایی ترین تابلو های به وجود آمده توسط انسان ها، از سنگ ساخته شده اند.

ساختار مستحکم سنگ ها باعث به جا ماندن این آثار باستانی در طول تاریخ شده است. اما ساخت تابلو سنگ ها تنها به دوره های تاریخی محدود نشد، بلکه امروزه هم استفاده از این نوع تابلو در طرح های متعدد، رواج بسیاری دارد. در ادامه این مطلب، به معرفی تابلو سنگ نوری، که یکی از جدیدترین سبک های مورد استفاده در طراحی تابلو های دکوراتیو سنگی می باشد، خواهیم پرداخت.

تابلو سنگ نوری چیست؟

تابلو سنگ نوری از یک سنگ نگاره و تلفیق آن با نورپردازی تشکیل شده است. این نوع تابلو سنگ ها در ابعاد و طراحی های بسیار زیبا و گوناگونی تولید می شوند. نورپردازی آنها در بخش حاشیه تابلو صورت می گیرد. عمدتاً از سنگ مرمریت در ساخت تابلو سنگ های نوری استفاده می شود.

طراحی این تابلو های تزئینی، در سبک های متفاوتی چون سنتی، کلاسیک و مدرن، انجام می شود. به طوری که برای هر سبک دکوراسیون، چندین طرح متنوع موجود می باشد. استفاده از دستگاه های سی ان سی (CNC) در ساخت این محصولات، نگرانی های موجود مبنی بر ناهموار بودن طرح تابلو را از بین برده است. امروزه دستگاه های سی ان سی، امکان به تصویر کشیدن طرح های دلخواه را با ظرافت و دقت بسیار بالا، میسر ساخته اند.

جنس سنگ

همانطور که در بخش بالا به آن اشاره شد، از سنگ مرمریت در ساخت این محصولات استفاده می شود. ویژگی هایی چون سطح یکدست و بدون تخلخل، استحکام زیاد و دوام بالا باعث شده تا سنگ مرمریت هرسین، بهترین گزینه برای ساخت این نوع تابلو باشد. از دیگر علت های انتخاب این سنگ، شباهت طرح و رنگ آن به سنگ تراورتن می باشد. بدین صورت که نصب این تابلو سنگ ها در نما های کار شده با سنگ تراورتن، همخوانی دارد و تضاد ایجاد نمی کند.

ابعاد و قالب

تابلو سنگ های نوری در ابعاد گوناگون، به صورت افقی و عمودی، و اکثرا در قالب های مستطیل شکل تولید می شوند. ساخت برخی از طرح های آن در قالب های دیگر نیز، امکان پذیر می باشد. طراحان سنگ وزین، می توانند با استفاده از المان اصلی طرح و ایجاد تغییر در شکل حاشیه و کادر بندی، تابلو را در ابعاد و قالب های متفاوت طراحی کنند.

لازم به ذکر است که این عمل تنها روی برخی از طرح های تابلو سنگ نوری قابل اجرا و پیاده سازی می باشد. به عنوان مثال تابلو سنگ نوری توکای، امکان انجام این عمل را به ما نمی دهد. اما تابلو سنگ آونگ در ابعاد و قالب های متفاوت، قابل اجرا می باشد.

طراحی و سبک

سبک تابلو های نوری وزین به سه دسته ( سنتی کلاسیک مدرن ) تقسیم می شود. نقش و نگاره های موجود بر روی سنگ هر تابلو، میتواند شامل تصویر حکاکی شده ی چهره انسان ها، حیوانات، گیاهان، نماد و لوگو، و یا یک طرح خاص باشد.

نوع قاب بندی

قاب بندی این محصولات به دو شکل انجام می شود. در مدل اول، قاب بندی از خود سنگ مرمریت و با طرحی ساده ساخته می شود. در مدل دوم، قاب های پروفیل کلاسیک در طراحی قاب بندی تابلو سنگ، مورد استفاده قرار می گیرند. ارائه طرح های مختلف تابلو سنگ نوری، بدون قاب بندی نیز امکان پذیر می باشد.

نورپردازی

یکی از ویژگی های مهم و قابل توجه این محصولات، بخش نورپردازی آنها می باشد. نورپردازی این تابلو سنگ های نوری، به صورت مخفی، و در بخش حاشیه های تابلو انجام می شود. تابلو هایی که در گالری زیر مشاهده می نمایید، دارای نورپردازی های کاملا یکسان می باشند. اما نکته ای که باعث تفاوت نما و رنگ نورپردازی آنها شده است، تفاوت محیط و زمان عکس برداری از آنها در طول ساعات روز و شب می باشد. میزان نور محیطی که تابلو سنگ در آن نصب می شود، در جلوه ی نورپردازی تابلو، تاثیر می گذارد.

قیمت

قیمت تابلو سنگ نوری بر اساس ملاک های زیر، متغیر می باشد (قیمت این تابلوها در آذر ماه ۱۴۰۲ حدود ۱۲ میلیون تومان میباشد):

  1. ابعاد تابلو
  2. طرح اجرایی تابلو شامل سبک های (سنتی – کلاسیک – مدرن)
  3. نوع قاب بندی ( ساده – پروفیل کلاسیک)


انتشار در: 25 آبان, 1402
بروز رسانی در: 29 آبان, 1402
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

35 - 34 =

ضامن کیفیترضایت و اطمینان خاطر از خرید
تحویل سریعبارگیری از نزدیک ترین محل تولیدی
ضامن قیمت راهبرد ما، سود کمتر - فروش بیشتر
باشگاه مشتریانتخفیفات - شرایط ویژه فروش