نمای رومی با سنگ تراورتن

سنگ نما

سر تیتر ها:

یکی از بخش های اصلی در ساختمان، نمای بیرونی ساختمان است . نمای ساختمان جلوه کلی ساختمان است که بیانگر کلیت کیفیت و سبک بنا است.هر منطقه بر اساس شرایط محیطی و آب و هوایی و امکانات ساختمانی که در دسترس دارد از مصالح مختلف استفاده می کند. استفاده از سنگ های طبیعی به عنوان نما یک امری قدمت دار است که همچنان ادامه دارد. اما کاربرد درست انواع سنگ در نما اصل مهمی است که باید به آن توجه گردد.

نمای ساختمان های جدید و امروزی

با پیشرفت در صنعت و علم ساختمان سازی امروزه مصالحی در اختیار همه افراد قرار گرفته است که به راحتی می توانند نمای بیرونی خانه خود را انتخاب کنند و بسازند. عمده این مصالح سنگ نما هستند که انواع مختلفی دارند. در سالهای اخیر استفاده از مصالح و مواد مصنوعی نیز رواج پیدا کرده است که شامل انواع کامپوزیت ها، چوب های مصنوعی و ترموود، سنگهای اسلبکو و …. هستند. همچنین استفاده از مصالح ترکیبی در نما نیز به دلیل زیبایی و کاهش هزینه ها رایج گشته است.

سنگ نما

مقاله زیر را در این رابطه بخوانید:

استاندارد و ویژگی های سنگ نما

۱/ زیبایی

نمای ساختمان معرف جلوه بیرونی ساختمان است. از این رو انتخاب سنگ زیبا تاثیر بسزایی در این امر دارد. همچنین پایداری رنگ و سطح سنگ طی مرور زمان در نمای ساختمان بسیاراهمیت دارد. چرا که نمای ساختمان در شرایط آب و هوایی مختلف و همچنین رطوبت و باران های اسیدی قرار خواهد گرفت.

۲/مقاوم در برابر شرایط آب و هوایی

قسمت بیرونی ساختمان در معرض شرایط متغیر آب و هوایی و اشعه آفتاب قرار می گیرد. سنگ هایی که برای نمای سنگ ساختمان به کار برده می شوند باید ویژگی هایی داشته باشند که در این شرایط فرسوده نشوند و در مدت زمان طولانی بتوانند مانند روز اول بمانند.

۳/ چسبندگی بالا

سنگ نما بایستی چسبندگی قابل قبولی به سیمان داشته باشد. در صورت عدم چسبندگی مناسب پس از گذشت زمان امکان سقوط سنگ بالا خواهد رفت. این اشکال را میتوان در نماهای گرانیتی که قبلا استفاده میشد، بسیار یافت. تا آنجایی که دستور العمل شهرداری مبنی بر استفاده از پیچ برای چسباندن سنگ های گرانیت صادر گردید.

۴/ تراکم پایین و وزن کمتر

وزن سنگ در نما اهمیت ویژه ای پیدا میکند. چرا که استفاده از سنگ های متراکم و بدون تخلخل باعث سنگین تر شدن ساختمان و عدم چسبندگی مناسب میشود. به عنوان مثال گرانیت کمترین تخلخل را در میان سنگها و بالاترین تراکم را دارد و به همین دلیل استفاده از آن در نما توصیه نمیشود. حال شاید این سوال برای شما پیش آید که تخلخل سنگ چیست؟

تخلخل سنگ

تخلخل به زبان ساده سوراخ ها و حفره های خالی در بافت سنگ ها هستند. سنگ تراورتن یکی از انواع سنگهایی است که کاملا متخلخل است.سطح سنگ بر روی نمای ساختمان نباید متخلخل باشد. زیرا در صورت وجود حفره در سنگ، آب و یا مواد دیگر راه نفوذ پیدا می کنند و سنگ طی مرور زمان فرسوده می شود. البته در قسمت پشتی سنگ که قرار است روی دیوار با استفاده از ملات چسبانده شود بهتر است که این حفره ها وجود داشته باشد. در سده اخیر با فراوری سنگهای تراورتن با رزین و پوشاندن سطح متخلخل این سنگ، تراورتن به بهترین گزینه برای سنگ نمای ساختمان بدل شده است.

نظافت و نگهداری سنگ نما

۵/ نظافت و نگهداری آسان

سنگ نما در فضای خارجی متاثر از آلودگی ها خواهد بود. به همین دلیل نظافت و تمیز کاری نما به عنوان جلوه ساختمان اهمیت ویژه ای پیدا میکند. استفاده از سنگ هایی که ساب و سطح ساب خورده و براق ندارند باعث جذب آلودگی و کثیف شدن سنگ میگردد. سنگ های تراورتن در قدیم به این صورت استفاده میشد. در سالهای اخیر به مدد فراوری های انجام شده بر روی سنگ های تراورتن، سطح آن براق و خالی از خلل و فرج شده که مقاومت آن را نیز افزایش داده است.

انواع سنگ های نما 

در نمای ساختمان غالبا از تراورتن استفاده میشود. چرا که ویژگیهای این سنگ بهترین گزینه برای استفاده در نمای ساختمان است. اما از سنگ های دیگر نیز استفاده میشود که در اینجا با انواع آنها به طور مختصر آشنا می شویم.

سنگ تراورتن

مناسب ترین گزینه برای نمای خارجی و حتی نمای سنگ داخلی محسوب می شود. از جمله سنگ های سبک محسوب می شود و به دلیل دارا بودن خلل و فرج مناسب به راحتی به دیوار و محل مورد نظر با ملات می چسبد. علاوه بر دیوار به عنوان سنگ فرش هم به کار برده می شود و در برابر نفوذ آب و سرما و گرما و نفوذ اشعه UV مقاوم بوده و تنوع رنگی دارد. در نمای رومی نیز از این نوع استفاده میگردد.

سنگ مرمریت

از جمله سنگ های شناخته شده است که بیشتر برای نمای داخلی، سنگفرش، کف و پله مورد استفاده قرار می گیرد و نسبت به تراورتن چگالتر و دارای منافذ کمتری است. نوع داخلی و بیرونی این سنگ متفاوت است. در حالت کلی استفاده از مرمیت با ساب براق استاندارد نیست و برای کاربرد آن در نما باید به نوع مرمریت، ساب و دیگر ویژگی های این سنگ توجه ویژه ای داشت.

سنگ گرانیت

این سنگ قبلا بسیار در نماهای ساختمان کاربرد داشت. اما به دلیل وزن بالا، عدم چسبندگی و اکسیده شدن آهن موجود در آن در برخی سورت ها، دیگر به استفاده در نما توصیه نمیشود.

سنگ های مصنوعی

یکی دیگر از سنگ های قابل استفاده در نمای ساختمان ها، سنگ مصنوعی است که به واسطه تنوع طرح و رنگ قابل توجه است.

ماسه سنگ

این نوع سنگ نما در برابر یخ زدگی مقاوم است و به دلیل اینکه تخلخل زیادی دارد جذب آب زیادی صورت می گیرد. 

تفاوت های سنگ طبیعی و مصنوعی

  • هزینه: سنگ مصنوعی نسبت به سنگ طبیعی معمولاً ارزان تر است.
  • تنوع: هر دو دارای تنوع زیادی از رنگ و طرح هستند.
  • نگهداری: سنگ های مصنوعی نیاز به مراقب های ویژه ای ندارد.
  • مدت زمان: به طور کلی، سنگ طبیعی ماندگاری بیشتری دارد.
  • کیفیت : سنگ طبیعی علاوه بر اینکه یک محصول منحصر به فرد است، باعث ایجاد تمایز می شود، و از کیفیت بالاتری نیز برخوردار است.


گالری نماهای سنگی ساختمان ها

نمای ترکیبی آجر و تراورتن
نمای ترکیبی تراورتن حاجی آباد سوپر و سیمان سفید
تراورتن حاجی آباد در نمای ساختمان رمی کلاسیک
تراورتن آبگرم به سبک شبه کلاسیک - رومی
سنگ عباس آباد سوپر در نما
سنگ حاجی آباد در نمای ساختمان رمی کلاسیک
تراورتن حاجی آباد در نمای ساختمان رمی کلاسیک
تراورتن آتشکوه سوپر
نمای رومی تراورتن در شب
نما رومی در شب
نما ساختمان دو نبش رومی و نور پردازی در شب
شماره همراه خود را جهت برقراری تماس سریع و مشاوره وارد نمایید.
phone_android
یا با شماره های
  021 22 98 36 26
0912 640 3622
 

تماس بگیرید

نتیجه گیری

برای پوشش نما میتوان از مصالح مختلفی استفاده کرد. در مورد پوشش سنگی، تراورتن به دلیل برخورداری از تمام ویژگی های استاندارد برای نما، بهترین انتخاب است. حال میتوانید انواع سنگ های تراورتن را در سنگ وزین با قیمتهای بروز مشاهده و خریداری فرمایید.

برای خرید آنلاین سنگ نما از محصولات ما دیدن کنید:

سنگ وزین عرضه کننده سنگ نمای ساختمان با بهترین قیمت، با شرایط استثنایی فروش است. جهت خرید محصولات میتوانید به صفحه فروشگاه مراجعه نمایید.

check_box ضامن کیفیت
alarm_on تحویل سریع
attach_money ضامن قیمت
local_offer باشگاه مشتریان
notifications_active پیشنهادات ویژه امروز
notifications_active پیشنهادات ویژه امروز
مرمریت هرسین مرمریت هرسین

مرمریت هرسین با ابعاد: ۲۰ در۴۰ و  ۲۵ در۴۰

120000 تومان
تراورتن ریزه بار تراورتن ریزه بار

ریزه بار تراورتن فرشی مترمربعی ۵۰ هزار تومان

50000 تومان
close