سنگ چینی - کریستال

مشاهده همه 14 نتیجه

سنگ اسپرلوس

سنگ اسپرلوس

۴۸۵,۰۰۰ تومان
add_shopping_cart
سنگ لایبید

سنگ لایبید

۲۸۰,۰۰۰ تومان
add_shopping_cart

سنگ چینی نوعی سنگ مرمریت است که در اثر فشار حرارتی ناشی از ماگمای مذاب و داغ در مدت زمان طولانی، مجددا متبلور شده و بلور های درشتی ایجاد کرده است. بلور های تشکیل دهنده آن اغلب درشت بوده و با چشم قابل مشاهده است و همین امر وجه تمایز سنگ چینی با سنگ های کربناتی رسوبی است.  

سر تیتر های این مطلب:

فرایند تشکیل سنگ چینی همانند سنگ های دگرگونی است، از این رو جز سنگ های دگرگونی آهکی به شمار می رود. کانی هایی نظیر هماتیت، کوارتز، کلسیت و ولاستونیت مواد تشکیل دهنده این نوع سنگ هستند. اگر مقدار کانی کوارتز سنگ زیاد باشد، در آن صورت سختی آن نیز بالاتر می رود.

شاید برایتان سوال باشد که چرا به آن سنگ چینی می گویند و یا حتی گمان کرده باشید که از چین وارد می شود، اما این سنگ محصول معادن کشور ایران بوده و علت نامگذاری آن صدای مشابه این سنگ هنگام ضربه به ظروف چینی است.

از جمله معروف ترین معادنی که می توان این سنگ را از آن ها استخراج نمود معادن سنگ چینی الیگودرز، چینی ازنا، نیریز، سیرجان و قروه است.

سنگ چینی الیگودرز در طرح بوک مچ و فورمچ

ویژگی های سنگ چینی

رنگ سنگ چینی خالص، سفید و بلورین است و گاهی دارای رگه و خطوط تیره به رنگ خاکستری است. وجود رگه های تیره و خاکستری در این سنگ نشان دهنده مواد کربن دار در آن است.

هنگام برخورد نور به این سنگ سفید، به علت رنگ روشن و جلای خیره کننده، نور منعکس شده و به همین دلیل استفاده از سنگ چینی نما در قدیم بسیار رایج بوده چرا که با انکعاس نور، گرمای زیادی جذب نما نمی شده و ساختمان از گرمای زیاد در امان بوده.

با توجه به تحلیل ها بازار و روند افزایشی سفارش، پیش بینی میشود در آینده نه چندان دور سنگهای چینی جای تراورتن در نمای ساختمان های سفید را بگیرند. دلایل این امر را میتوان در رنگ روشن، شفافیت و ساب پذیری بالا، نفوذ آب ناچیز، مقاومت مناسب و معادن با ظرفیت بالا اشاره کرد.

همچنین این سنگ ها یکی از محبوب ترین محصولات برای صادرات سنگ به حساب می‌آیند.


کاربرد سنگ چینی

سنگ چینی از مقاومت سایشی بالا و جذب آب بسیار پایین ( به دلیل تخلخل بسیارکم) برخوردار است از همین رو در مکان هایی که در معرض رطوبت قرار دارند مانند سرویس های بهداشتی، بیشتر استفاده می شود.

این سنگ به دلیل داشته رگه های طبیعی و متمایز، به صورت اسلب نیز کاربرد فراوانی داشته و در طرح های بوک مچ و فورمچ بر روی دیوار و کف کار میشود. سنگ های چینی به دلیل ذات کریستالی و رنگ روشن همانند سنگ های مرمر میتوانند تا حدی نور را از خود عبور دهند و این ویژگی، آن را از سنگ های دیگر متمایز میکند. همچنین به عنوان صفحه کابینت و اُپن آشپزخانه نیز به کاربرده می شود.

از دیگر کاربرد های این سنگ می توان به راه پله، سنگ فرش، دکوراسیون و تزئینات داخلی، سنگ قبر یا سنگ مزار و مصنوعات سنگی مانند آبنما، تابلو سنگ و … اشاره کرد.

سنگ چینی بوک مچ در طراحی سرویس بهداشتی
سنگ چینی در طراحی سرویس بهداشتی

اسلب های سنگ چینی

همانطور که گفته شد، سنگ های چینی به دلیل داشتن رگه و طرح های متمایز به صورت اسلب فراوری شده و در کف و دیوار سرویس های بهداشتی، سنگفرش ساختمان ها و کانتر آشپزخانه کاربرد دارد. همچنین اسلب این سنگ درطرح های بوک مچ و فورمچ بر روی دیوار و کف کار میشود.

از آنجایی که به دلیل ناخالصی در برخی از سنگ چینی رگه هایی به رنگ مشکی، زرد و خاکستری دیده می شود، اسلب های بوک مچ و فور مچ در بعضی انواع آن مانند سنگ الیگودرز، چینی مشهد و نیریز طرح های بسیار زیبایی پدیدار می شود.

اسلب چینی ازنا
اسلب چینی الیگودرز
اسلب چینی الیگودرز
سنگ اسلب چینی ازنا
سنگ اسلب چینی الیگودرز
اسلب چینی نیریز
اسلب چینی نیریز
سنگ اسلب الیگودرز

سنگ چینی مصنوعی

سنگ مصنوعی هم اکنون جایگاه ویژه ای در میان مصالح پوششی بنا پیدا کرده است. در این میان به دلیل طرح و رنگ زیبای سنگ های چینی، سنگ های مصنوعی شامل انواع دیوار پوش های ماربل شیت و … تولید شده است که با قیمت پایین تر و نصب راحت تر در اختیار مصرف کنندگان قرار گرفته است.


مزایا سنگ چینی

 • جذب بسیار پایین گرما به علت رنگ های روشن
 • مقاوم در برابر نفوذ آب به دلیل تخلخل پایین (مناسب جهت استفاده در سرویس های بهداشتی)
 • دارای مقاومت فشاری و استحکام بالا در برابر شرایط آب و هوایی مختلف
 • قابلیت حکاکی
 • مقاومت سایشی نسبتا مناسب ( مناسب جهت استفاده در مکان های پر کاربرد)
 • ظاهری بسیار زیبا، یکدست و روشن

معایب سنگ چینی

 • عدم تنوع طرح و رنگ
 • چسبندگی پایین نسبت به سنگ های تراورتن

به طور کلی معایب این سنگ نسبت به مزایا ی آن کمتر بوده و جز بهترین و پرطرفدار ترین سنگ های ساختمانی به حساب می آید.


قیمت انواع سنگ چینی

قیمت سنگ چینی به پارامتر های مختلفی بستگی دارد که در فهرست ذیل بیان گردیده است:

 • معدن سنگ
 • رنگ و شفافیت ( هر چه سطح سنگ یکدست تر و شفاف باشد، از قیمت بالاتری برخوردار است)
 • ضخامت، ابعاد و اندازه
 • نوع و کیفیت فراوری