سنگ عقیق

گوهر سنگ عقیق (آگات – AGATE به لاتین) سنگی بسیار ارزشمند از نوع سنگ های کوارتز است. این سنگ به رنگ های زيبايی يافت می شود و نوارهای ظريف موازی آن معمولا “منحنی” شکل هستند. این سنگ علاوه بر کاربرد تزیینی دارای خواص درمانی فراوانی است که در پایین صفحه میتوانید درباره عقیق بیشتر بخوانید

مشاهده همه 12 نتیجه

 • سنگ عقیق آبی طرح لبخند
 • عقیق برزیل طرح لبخند - آبی رنک - مقیاس با دست انسان

اسلایس سنگ عقیق آبی طرح لبخند

۶۳۷,۰۰۰ تومان هر گرم ۵ هزار تومان
سنگ عقیق نارنجی قهوه ای

اسلایس سنگ عقیق نارنجی قهوه ای

۷۸۰,۰۰۰ تومان هر گرم ۵ هزار تومان
عقیق آبی

اسلایس عقیق آبی برزیلی

۷۵۴,۰۰۰ تومان هر گرم ۵ هزار تومان
 • عقیق سبز لاجوردی برزیل حفره دار در مرکز
 • عقیق سبز لاجوردی برزیل حفره دار در مرکز در دستان

اسلایس عقیق سبز لاجوردی

۶۸۹,۰۰۰ تومان هر گرم ۵ هزار تومان
 • سنگ عقیق طرح قلب
 • سنگ تزئینی عقیق نارنجی قهوه ای برزیل گرفته شده در دست

اسلایس عقیق طرح قلب نارنجی قهوه ای

۶۵۰,۰۰۰ تومان هر گرم ۵ هزار تومان
 • عقیق تزئینی کرم قهوه ای گرد - دایره ای برزیل
 • عقیق تزئینی کرم قهوه ای گرد - دایره ای در دستان

اسلایس عقیق کرم قهوه ای برزیل

۹۷۵,۰۰۰ تومان هر گرم ۵ هزار تومان
 • اسلایس عقیق کرم قهوه ای گرد
 • اسلایس عقیق کرم قهوه ای گرد
 • کریستال های شفاف اسلایس عقیق کرم قهوه ای

اسلایس عقیق کرم قهوه ای گرد

۱,۱۰۵,۰۰۰ تومان هر گرم ۵ هزار تومان
 • عقیق گرد آبی
 • عقیق تزئینی آب پر رنگ و کم رنگ نسبتا به شکل قطره بر روی دستان

اسلایس عقیق گرد آبی برزیل

۷۷۰,۰۰۰ تومان هر گرم ۵ هزار تومان
 • عقیق لیمویی برزیل
 • سنگ عقیق تزئینی رنگ لیمویی وسط تخم مرغی - عقیق زرد - سایز در مقیاس دست

اسلایس عقیق لیمویی برزیل

۷۵۴,۰۰۰ تومان هر گرم ۵ هزار تومان

گوهر سنگ عقیق (آگات – AGATE به لاتین) سنگی بسیار ارزشمند از نوع سنگ های کوارتز است که متشکل از عنصر سیلیس است. سنگ عقیق علاوه بر زیبایی منحصربفرد خویش، دارای خواص بسیار زیاد در جسم و روح انسان است که در مطلب زیر از جنبه های مختلف به آن میپردازیم.

آنچه در این مقاله خواهید خواند:


ساختار فیزیکی گوهر سنگ عقیق

عقیق(Agate) از اقسام کوارتز است که مطابق جدول سختی‌‌شناسی کانی‌های معدنی، سختی آن در حدود ۷ است. الماس، در بین کانی ها، با سختی ۱۰، بالا‌ترین درجه سختی را دارد و مقاوم‌‌ترین کانی به‌شمار می‌رود و گرافیت (مغز مداد) هم سختی معادل یک دارد. می توان گفت سنگ عقیق اصل با ۳ درجه اختلاف نسبت به الماس، سختی مناسبی دارد. همین سختی، یکی از راه‌های قیمت‌گذاری عقیق و تشخیص اصل از نوع بدل آن ‌است.

از نظر متافیزیکی ، عقیق نسبت به سایر سنگ ها با فرکانس کندتر ارتعاش می کند، اما به عنوان یک تثبیت کننده و تقویت کننده در نظر گرفته می شود. در عقیق، نوارهای کوارتز میکروسکوپی ممکن است ظریف به نظر برسند اما در واقع بسیار قوی هستند. معمولا عقيق به رنگ های زيبايی يافت می شود و نوارهای ظريف موازی آن معمولا” منحنی شکل هستند و در برخی از نمونه ها حالت هم مرکز دارند. بيشتر عقيق هايی که درتجارت استفاده مي شوند به روش مصنوعی رنگ آميزی شده اند و فاقد انرژی طبیعت می باشند.

سنگ عقیق
سنگ عقیق سبز
سنگ عقیق نارنجی

جواهرات وسنگ ها، اشعه و حرارت کیهانی را جذب نموده، سپس طبق خواص خود ، پرتو و اشعه را به هاله و چاکراهای فرد منعکس می سازند.


خواص درمانی عقیق

از لحاظ تاریخی ، سنگ عقیق با آثار کهن نوسنگی، کشف شده و از زمان بابل به عنوان محصولی شفابخش و تزئینی کاربرد داشته است. استفاده های درمانی آن از تمدن های یونان و مصر باستان گرفته تا سراسر آفریقا و خاورمیانه و روسیه، رواج داشته است.

 • عقيق برای مشکلات چشمی بسيار موثر است.
 • از اين سنگ می توان برای درمان سردردها،گرفتگي های عضلانی، صرع، مشکلات کليه و روده، احتقاق و ورم ها استفاده کرد.
 • اين سنگ ريه ها، معده، کبد و مغز را تقويت نموده و محرکی برای دستگاه گوارش بوده و بيان و سخنوری را نيز تسهيل می کند.
 • عقيق انرژی درون را افزوده و فعاليت های جنسی را بهبود می بخشد.
 • ضمنا دوره قاعدگی را در زنان منظم و خستگی اعضاء و جوارح را از بين می برد.
 • اين سنگ غم و افسردگی را از بين برده و به انسان آرامش می دهد.
 • عقيق ضربان قلب و جريان گردش خون را تنظيم و غدد و هورمونهای بدن را متعادل می سازد. در نتیجه متابوليسم بدن را بهبود بخشيده ، هضم و جذب غذا و مواد آلی بدن را تسهيل می کند و بدين طريق نشاط و شادابی را برایمان به ارمغان می آورد.
 • عقیق برای تعادل انرژی هیجانی ، جسمی و فکری و در هماهنگی یین و یانگ ، نیروهای مثبت و منفی جهان بسیار عالی است.
 • در روایات متعددی آماده است که سنگ عقیق برای دفع بلا و آفات مورد استفاده قرار میگیرد. استفاده از این سنگ به عنوان جواهر مانند انگشتر یا آویز گردنبند باعث ایمن نمودن از بلا و حفاظت انسان می شود.
 • سنگ عقیق به نوعی دارای خاصیت ضد چشم زخم، ضد طلسم و افسردگی است.

خواص درمانی سنگ عقیق بر روح و روان

 • عقيق انديشه را صاف و تابناک می کند و ذهن را آرام به سمت موسيقی و آفرينش های هنری می کشاند و در صورت تداوم استفاده، شکوفايی استعدادهای درونی و بيرونی را موجب گردانيده و نفوذ به لايه های درونی شخصيت آدمی و بروز بينشی ژرف به سوی تعادل درون و خود شناسی را فراهم می سازد.
 • عقيق اقتدار درون را افزوده و تعامل در روابط را دلچسب تر می سازد. ارتعاشات اين سنگ، انسداد و موانع درونی را از بين می برد و انرژی منفی را دور می کند. توصيه می شود از آن در آپارتمان ها استفاده شود تا از نيروهای منفی بدور باشيد.
 • عقيق از جمله سنگ های خوش يمن بوده و مخاطرات و حوادث زندگی را کاهش داده و در محافل عرفانی اعتقاد بر اين است که برای هر نوع سنگ، فرشته نگهبان و ياری دهنده ای هست که به تکامل سنگ و صاحب آن همت می گمارد.
 • عقيق توامان بر جسم و ذهن عمل کرده افراد رويا پرداز و منفعل را به زندگی طبيعی و پربارتر باز می گرداند.

باورها در مورد سنگ عقیق

 • حمل این سنگ به هنگام باغبانی موجب افزایش حاصلخیزی می شود.
 • این سنگ جهت حفاظت در برابر نیروها و افکار پلید به خصوص در مورد کودکان به کار می رود.
 • موجب ارتقای انرژی و نیرو، افزایش شجاعت و شهامت شده، و افزایش طول عمر را در پی دارد.
 • به همراه داشتن آن در مواقع خطر و استرس و تنش ها مفید است.
 • جهت تمرکز بسیار کارامد بوده و باعث افزایش درونگرایی و وسعت دید، ارتباط روحانی با طبیعت می گردد.
 • دارنده آن را به سمت گنج های پنهان راهنمایی می کند.
 • همچنین جهت رفع خستگی و التیام درد گردن و ستون فقرات بوده، همراه خود شادی، مکنت و ثروت را به ارمغان می آورد.
 • موجب تعادل نیروهای فیزیکی و معنوی می شود و محافظ خطرات فیزیکی به خصوص در تاریکی شب است.
 • بیماری فراموشی را درمان کرده و ضامن تحقق رویاهای دارنده آن می باشد.
 • این سنگ موجب تسلط بر نفس می شود و به فرد در تسلط، تمرکز و اراده کمک میکند از همین رو برای ترک سیگار و افرادی که میخواهند سیگار را ترک کنند بسیار مفید است.

استفاده از سنگ عقیق در فنگ شویی (دکوراسیون انرژیک):

با توجه به این که عقیق، انرژی متعادل کننده با خاصیت درمانی دارد و می تواند بسیار تسکین دهنده باشد، در فنگ شویی کاربرد فراوانی دارد. عقیق با داشتن انرژی شفابخشی، به محیط خود طراوت و شادابی ویژه ای می دهد و نیز به عنوان محافظ زمینی در نظر گرفته می شود. بنابراین اغلب در لوازم لوکس دکوری فنگ شویی از طرح های مختلف عقیق استفاده می کنند.

با توجه به مشاهدات اخیر، نوع عقیق برای مصارف زینتی، انواع زیور آلات ، طب سنگ درمانی ، مصنوعات سنگی، دکوراسیون و طراحی داخلی بسیار مناسب تشخیص داده شده است.

از آن جایی که قدمت عقیق به حدود ۵۵ تا ۶۰ میلیون سال قبل باز می گردد، تصور کنید چه انرژی هنگفتی در عقیق نهفته شده است. بنابراین داشتن قطعه ای از این گوهر سنگ چشم نواز و شگفت انگیز در محیط مصنوع آلوده ی زندگی مدرن، ارمغانی از شاهکار بی بدیل طبیعت خواهد بود. ترکیب آن با ساعت نیز، نمایان کننده ی پندار زمان ازلی و ابدی در این طرح و محصول مشترک طبیعت و ذهن بشری است.

کاربری های جدید و خاص سنگ عقیق

تعاریف کاربری خاصی که در حال حاضر در جهان معمول شده، تایل عقیق برای ساختمانها و هتلهای فوق لوکس، استخرهاو حمامهای سنگ درمانی و انرژی درمانی ، تندیس ها و حجم و مجسمه های فوق نفیس، سنگفرش پیشخوانها، رویه کابینتهای لوکس ، پارتیشن ها و تابلوهای بوک مچ و …. و هزاران مصارف دیگر است.


پاکسازی سنگ عقیق

همانطور گه گفته شد سنگ ها دارای انرژی و خواص ویژه ای هستند. و از طرفی انرژی های مثبت و منفی را جذب خود می کنند. از همین رو برای باز گرداندن حداکثر قدرتی که سنگ ها دارند، اقدام به پاکسازی آن ها با روش های درست میکنند. سنگ عقیق را به روش های زیادی میتوان تمیز و پاکسازی کرد. که در زیر به چند نمونه از آن ها اشاره شده است.

پاکسازی و شارژ عقیق با آب

برای این روش بهتر است سنگ را در آب زلال یا جاری مثل دریا یا رودخانه قرار دهید و برای خشک کردن آن حتما از نور آفتاب یا هوای آزاد استفاده کنید. توجه داشته باشید که در هییچ وسیله دیگری جهت خشک کردن آن استفاده نکنید.

پاکسازی و شارژ عقیق با خاک

تمیز کردن سنگ عقیق با خاک یکی از روش های قدیمی و سنتی است. برای این منظور سنگ خود را به مدت 24 ساعت درون خاک غیر اسیدی گلدان یا باغچه قرار دهید.

پاکسازی و شارژ عقیق با آب نمک

این روش یکی از موثرترین راهکار ها برای بازگرداندن انرژی سنگ است. نمک طبیعی را در آب حل کنید و به مدت چند ساعت انگشتر یا سنگ عقیق خود را درون آن قرار دهید. سپس آن را بیرون آورده و اجازه دهید به صورت طبیعی خشک شود.


معرفی اجمالی گوهر سنگ عقیق

رسوب گذاری سنگ های عقیق مربوط به دوره کرتاسه از عصر دوم زمین شناسی (مزوزوئیک) است. سنگ های عقیق در این دوران بر اثر پدیده چین خوردگی با بالا آمدن بخارهای مواد آتش فشانی از زیر سنگ های آذرین و سرد و متبلور شدن این بخارها بر روی سنگ های آهکی به وجود آمده اند. در حالی که لایه های رویی ۶۰ میلیون ساله قدمتی بالاتر از لایه های زیرین ۲۵ میلیون ساله خود دارد (پدیده چین خوردگی در حین کوه زایی باعث برعکس شدن لایه ها شده است).

ویژگی های سنگ عقیق

۱/ رنگ منحصر بفرد و چشم نواز

عناصری همچون مس، آهن و کروم سبب به وجود آمدن رنگ ها و جلوه های سرخ و زرد در سنگ های زیبا و بی همتای عقیق شده است. اکثر طیف های رنگین کمانی در این سنگ ها موجود بوده و غلبه با رنگهای گرم قرمز ، نارنجی و زرد می باشد که نزد کارشناسان جواهرشناسی به عقیق پاییزی مینیاتوری مشهور است.

۲/ ابعاد و حجم بینظیر عقیق

عقیق در جهان اغلب بصورت نوارهای باریک چند سانتی و اندازه های کوچک و در رنگ های اغلب سفید و طوسی یافت میشود که با رنگدانه های اسیدی رنگ آمیزی شده به بازار ارائه می شود.عمده تولید و صادر کننده سنگ عقیق کشور برزیل ، هند و چین میباشد.عقیق رنگی در جهان بسیار نایاب و گرانقیمت بوده و به علت نداشتن ذخیره زیاد و ابعاد بزرگ ، آنچنان کارهای عظیمی در این زمینه انجام نشده است.

انواع گوناگون سنگ عقیق
بافت داخلی سنگ عقیق

این در حالیست که سنگ عقیق بزرگترین معدن عقیق جهان از لحاظ تنوع رنگ و رگه و بزرگترین پتانسیل عقیق موجود در جهان برای صادرات سنگ عقیق است که غالبا رنگین بوده و در ابعاد بزرگ و غیر قابل باور ، میانگین بالای 5 تن و بزرگترین سنگ عقیق جهان نیز به تناژ 50 تن از سنگهای توده ای این معدن می باشد.

۳/ ثبات رنگ

ثبات رنگ در سنگ عقیق بحدی بالاست در درجه گرمای 1000 درجه نیز ثبات رنگ خود را حفظ می نماید در صورتیکه عقیق های محدود و مشابه در هند در داخل خاک سرخ و در بیرون و مقابل آفتاب رنگ خود را از دست میدهند.

قابلیت این سنگ در برش و تراش حجم بسیار بالاست و در برشهای بزرگ و تایل تبدیل به تابلوی نقاشی بی بدیل و سحرانگیزی میشود.

عقیق تنها ذخیره عقیق موجود در جهان است که دارای ابعاد بزرگ و فراوان برای تبدیل به وان های حمام فوق لوکس عقیق است که دانه ای از 1/7 الی 6 میلیون دلار در جهان بفروش رسیده است

۴/ مقایسه کیفی و کمی با عقیق یمن

از قابلیت این سنگ بی بدیل و بی رقیب بودن آن از لحاظ زیبایی و کیفیت است که بقول کارشناسان ارشد سازمان صنایع و معادن کشور ، قابلیت رقابت با عقیق یمن را دارا هست.
البته لازم بذکر است ذخیره عقیق یمن اتمام یافته و تنوع رنگی محدودی نیز داشته است.

بعلاوه اینکه نه تنها در یمن بلکه در هیچ کجای دنیا، تایل بزرگ و یک تکه موجود نمی باشد. تایلهای عقیق موجود در جهان بصورت تایلهای جور شده و رنگ آمیزی شده میباشد که در کشورهای ایتالیا و چین به قیمت های بالای مترمربع 2 الی 5 هزار دلار بفروش میرسد که در مقابل تایل یک تکه عقیق خواب آشفته ای بیش نیست.

آخر کلام محصولات عقیق از لحاظ یک تکه بودن و حجم بزرگ و زیبایی و تنوع رنگ و رگه در دنیا و بازار تا هم اکنون بدون رقیب هستند.

سنگ عقیق

سوالات متداول سنگ عقیق

 1. خواص درمانی عقیق

  از جمله خواص درمانی بی نظیر این سنگ قیمتی و تزئینی میتوان به مواردی همچون درمان مشکلات چشمی، سردردها، گرفتگي های عضلانی، صرع، مشکلات کليه، روده و بهبود ضربان قلب و جريان گردش خون اشاره کرد.

 2. ویژگی های سنگ عقیق ایرانی

  رنگ منحصر بفرد و چشم نواز
  ابعاد و حجم بینظیر عقیق
  ثبات رنگ
  مقایسه کیفی و کمی با عقیق یمن

با شماره های زیر تماس بگیرید
در صورت عدم برقراری ارتباط، شماره همراه خود را جهت تماس وارد نمایید.