سنگ کف فور مچ تراونیکس

سنگ کف

سنگ یکی از رایج ترین مصالح مورد استفاده در فضای داخلی و بیرونی ساختمان است. سنگ کف ساختمان چنانچه با محیط پیرامونی خود هماهنگ باشد؛ فضایی چشم نواز و زیبا را خلق خواهد کرد. ما در این مقاله شما را برای انتخاب یک سنگ کف مناسب برای ساختمان راهنمایی خواهیم کرد؛ با ما تا پایان این متن همراه باشید.

آنچه در این مقاله خواهید خواند:

انتخاب درست و مناسب سنگ کف

انتخاب مناسب و استاندارد کفپوش بسیار حائز اهمیت است. چرا که امکان تغییر و تعویض کف پوش ساختمان کاری وقت گیر و بسیار پر هزینه خواهد بود.

سنگ ها در انواع مختلف خود برای مصارف گوناگونی کاربرد دارند و سنگ مناسب برای استفاده در کفپوش ساختمان به پارامترهای مختلفی همچون نوع کاربری در فضای داخلی و یا خارجی، سبک طراحی و … بستگی دارد.

مزایای استفاده از سنگ در کف 

 • طرح و رنگ طبیعی
 • سازگار با هر فضا
 • اعمال انواع فراوری برای کاربردهای متفاوت
 • دوام، استحکام و طول عمر بالا آن ها
 • عدم پراکنش و کمک به کاهش آلرژی
 • امکان تهیه و دسترسی راحت آن
 • حفظ زیبایی محیط برای مدتی طولانی
 • امکان ساب پذیری و جلا پذیری مجدد آن ها
 • جذب آب پایین و حفظ گرما
 • نظافت و نگهداری آسان از سنگ کف
 • قیمت مناسب به دلیل وجود معادن در داخل کشور

معایب استفاده از سنگ در کف

 •   سنگین بودن و وزن بالای آن ها
 • محدودیت در رنگ و طرح
 • طرح های غیر یکدست و گاهی کمی تفاوت رنگی در میان هر تایل (به دلیل طبیعی بودن)
 • لغزندگی نوع براق آن ها
 • ذات سرد سنگ

سنگ کف در فضای بیرونی

سنگ کف در فضای خارجی بنا، در حیاط – پیاده رو ها و … بایستی به نوعی انتخاب شوند که در برابر شرایط محیطی متفاوت (گرما، سرما، اشعه آفتاب، محیط مرطوب ، باران های اسیدی، سختی کارایی ) مقاوم و پایدار باشند و با گذشت زمان فرسوده، شکسته و تغییر حالت نداشته باشند. غالبا کفپوش های فضای خارجی به دلیل شرایط سختی که پیش رو خواهند داشت بایستی دارای ویژگی های زیر باشند.

 1. با ضخامت بالای ۲۰ میلیمتر باشند.
  • به دلیل آن است که مقاومت سنگ در برابر اجسام سخت و وزن ها زیاد و فشارهای سطحی، بالا باشد و منجر به شکستن و خورد شدن سنگ نشود.
 2. ساب براق و سطح صیقلی نداشته و اصطکاک و چسبندگی سطحی قابل قبول داشته باشند.
  • ساب براق به معنای سطح صیقلی است و این یعنی سطحی لغزنده هنگام باران و برف
  • شاید با عملیات مضرس کردن بتوان مشکل لغزنده بودن را حل کرد اما این امر خود دوباره هزینه را افزایش خواهد داد و لغزنده بودن را به طور کامل برطرف نخواهد کرد.
  • سطح ساب خورده و براق با مواجهه با بار و شرایط سخت، خط و خش دار شده و زیبایی خود را از دست میدهد.
 3. با داشتن تمام شرایط بالا زیبا هم باشند.
  • عدم داشتن ساب براق، ضخامت بالا شاید از زیبایی سنگ بکاهد اما انتخاب رنگ و طرح مناسب میتواند خلا ناشی از موارد را جبران نماید.
 4. قیمت مناسب
  • فضاهای بیرونی در باغ ها، حیاط و پیاده رو ها عموما متراژ های بالایی هستند و قیمت کفپوش مناسب در هزینه کلی بسیار تاثیرگذار خواهد بود.

یکی از سنگ های پرکاربرد برای استفاده از سنگ کف محیط های خارجی، پارک ها و ویلا ها استفاده می شود، سنگ کوبیک است که از جنس سنگ گرانیت است.

سنگ کف در فضای داخلی

فضای داخلی شامل دو بخش میگردد. فضای داخل خانه و فضاهای اشتراکی مانند پارکینگ، لابی، راهرو ها و راه پله

برای فضای داخل خانه، کف حال – پذیرایی – اتاق نشمین- سایر اتاقها میتواند از تایل های سنگ مرمریت استفاده نمایید. سنگ هایی به رنگ های روشن – کرم – استخوانی و … از انواع مرمریت دهبید، آباده، چینی و …

همچنین از اسلب های مرمریت در طرح های بوک مچ و فورمچ می توانید برای سنگ کف استفاده کنید که جلوه بخشی بسیار زیبایی به محیط می دهد.

برای فضاهای اشتراکی باید توجه داشت به دلیل رفت و آمد بیشتر نسبت به داخل خانه باید سنگی با مقاومت سطحی بیشتر در برابر خط و خش استفاده کرد. در پارکینگ توصیه به استفاده از گرانیت میشود. در راهرو ها و لابی در وهله اول مرمریت و سپس گرانیت میتواند انتخاب مناسبی باشد.

یکی دیگر از فضا های اشتراکی که انتخاب سنگ آن از اهمیت ویژه ای برخوردار است، سنگ کف آسانسور است.

همچنین اجرای معرق در کف دوش های سنگی نیز رایج است که در لابی ها و نازل کاربرد دارد. برای مشاهدهاطلاعات بیشتر لینک زیر را مشاهده نمایید.

انواع سنگ برای کفپوش ساختمان

سنگ های تراورتن، مرمریت و گرانیت، مرمر، چینی، لایم استون، تراانیکس، سند استون، اونیکس از جمله سنگ های قابل استفاده در کفپوش ساختمان هستند. سنگ مرمر به دلیل قیمت بالا و حساسیت در برابر خط و خش و لکه ها، تقریبا به عنوان پوشش کف استفاده نمیگردد. در این قسمت ما شما را با نام و ویژگی 3 نمونه از مهمترین سنگ های کف مناسب برای استفاده در کفپوش فضای داخلی و خارجی ساختمان آشنا خواهیم کرد:

سنگ کف مرمریت :

یکی از رایج ترین مصالح مورد استفاده در کفپوش فضاهای داخلی و بسته، سنگ مرمریت است. این سنگ چنانچه با ضخامت و فراوری مناسب در کف کار شود جز بهترین و استاندارد ترین گزینه ها برای پوشش کف خواهد بود. چرا که مقاومت، زیبایی لازم برای کاربرد کف با قیمت مناسب را دارد.

سنگ کف تراورتن :

استفاده از تراورتن برای کفپوش نیز امری نسبتا رایج است. اما باید بدانیم این سنگ نسبت به مرمریت از نظر سختی در رتبه پایین تری قرار دارد. سنگ تراورتن برای کفپوش به عنوان تایل با ضخامت ۲ تا ۳ سانتی متر و به عنوان سنگفرش در ضخامت های ۳ تا ۶ سانتی متر استفاده میگردد. عموما از این سنگ برای نما استفاده میگردد.

سنگ کف گرانیت :

از جمله سنگ های باشکوه که به دلیل مقاومت و سختی خود در برابر هرگونه تغییرات آب و هوایی، ضربه و … برای محیط های داخلی و خارجی که رفت و آمد افراد در آنها بسیار زیاد؛ مناسب خواهد بود. گرانیت دارای ساب براق است و به جهت ایجاد اصطکاک عملیات مضرس کردن (افزایش اصطکاک و چسبندگی در سطح) را بر روی آن انجام میدهند. اگر مایل به استفاده از گرانیت در فضای بیرونی هستید این عملیات بایستی بر روی آن صورت پذیرد.

سنگ برای کاربری های متفاوت

نکته 1: هریک از کاربری های مسکونی، بیمارستان یا یک کارگاه صنعتی و … از ویژگی های خاص و منحصر به فرد خود برخوردار هستند به طور مثال میزان رفت آمد در بیمارستان خیلی زیاد است و یا در کارگاه صنعتی احتمال افتادن اجسام سنگین و یا ریختن اسیدها و روغن در آن وجود دارد.

همه این عوامل و ویژگی ها باعث می شود که در انتخاب نوع کفپوش برای هر یک از این کاربری ها دقت و توجه لازم صورت گیرد. چرا که کفپوش ساختمان به عنوان نخستین و مهمترین قسمت یک ساختمان ارتباط مستقیمی با فعالیت های انسان ها دارد. در هر یک از کاربری های ذکر شده باید از سنگ هایی با مقاومت بالا و درصد پایین جذب آب در کف ساختمان استفاده شود.

نکته 2: به طور کلی یکی از بارزترین خصوصیت انواع سنگ های قابل استفاده در کفپوش فضای داخلی و خارجی ساختمان سرد و خنک بودن آن نسبت به سایر متریال های همانند خود است. لذا مناطق گرمسیر از این متریال برای خنک شدن فضای محیط بهره می گیرند در حالی که به کارگیری آن در مناطق سردسیر کشور مستلزم استفاده از روش های گرمایشی مختلف برای گرم کردن کف ساختمان کمک گرفت.

اصولا از سنگ های براق و لغزنده برای فضاهایی چون آشپزخانه، حمام و سرویس بهداشتی که در معرض تماس مستقیم با آب و رطوبت هستند؛ استفاده نمیشود.این فضا به محض خیس شدن کف ساختمان منجر به زمین خوردن افراد خواهند شد و همچنین نمی توان به راحتی با پای برهنه بر روی این نوع سنگ های  لغزنده راه رفت.

جهت خرید آنلاین سنگ کف از محصولات ما دیدن کنید:

check_box ضامن کیفیت
alarm_on تحویل سریع
attach_money ضامن قیمت
local_offer باشگاه مشتریان