ذخیره 3 میلیارد و 265 میلیون تنی معادن فارس

ذخایر معادن فارس

 حمیدرضا ایزدی درباره معادن فارس گفت:

بر اساس ویژگی‌های زمین شناسی معادن فارس هم اینک از ۳۷ نوع ماده معدنی شناسایی شده در استان ۲۳ نوع از جمله سنگ آهک، مارن، سنگ گچ، م

رمریت (سنگ دهبید)، سنگ چینی، خاک نسوز، خاک صنعتی، نمک آبی و سنگی، سیلیس، کوارتزیت، منگنز، سرب، روی، کرومیت، باریت، سنگ آهن، مس، گرانیت در حال بهره برداری است.

او، در خصوص قابلیت‌ها و توانمندی‌های معدنی استان افزود:

تنوع مواد معدنی قابل برداشت، انواع سنگ‌های تزئینی و نما با مزیت صادراتی و تولید در حدود ۱۸ درصد از کل تولید کشور، وجود انواع خاک‌های نسوز و صنعتی، منابع عظیم انواع مصالح ساختمانی، کشف ذخایر دولومیت در جنوب استان فارس، وجود پتانسیل‌های سنگ آهن در شرق فارس، معادن فلزی استان از جمله این قابلیت‌ها است.

ایزدی اضافه کرد:

۶۴۳ معدن فعال با سرمایه گذاری ۷ هزار و ۲۷۵ میلیارد ریال و اشتغال ۸ هزار و ۳۳۵ نفر در حال بهره برداری در استان فارس فعالیت می‌کنند.

رییس سازمان صنعت، معدن و تجارت فارس گفت:

این معادن ذخیره‌ای معادل ۳ هزار و ۲۶۵ میلیون تن است و سالانه بیش از ۵۰ میلیون تن مواد معدنی از آن استخراج می‌شود.

ایزدی ادامه داد:

امسال در بخش معدن ۳۴ پروانه بهره برداری اکتشاف و ۱۵ فقره گواهی کشف و ۴۲ پروانه بهره برداری صادر شده است.

او اضافه کرد:

فارس از نظر تعداد معادن رتبه ۴ از نظر میزان استخراج رتبه ۴ و از نظر ذخایر معدنی جایگاه ۷ کشور را در اختیار دارد و از جمله استان‌هایی است که بالاترین میزان کشف‌های معدنی کشور را به خود اختصاص داده است و در حوزه اشتغال معدنی هم جزو استان‌های برتر کشور محسوب می‌شود که برای تکمیل زنجیره تولید و ایجاد ارزش افزوده در معادن استان، احداث واحد‌های صنایع معدنی مرتبط با مواد معدنی موجود در استان رونق بیشتری خواهد گرفت.

رییس سازمان صنعت، معدن و تجارت فارس تصریح کرد:

ایجاد واحد‌های صنایع معدنی که مواد معدنی مورد نیاز آن‌ها از معادن استان قابل تامین است، علاوه بر جلوگیری از خام فروشی مواد معدنی و تکمیل زنجیره تولید ارزش افزوده، اشتغال پایداری را ایجاد خواهد کرد.

ایزدی افزود:

در سال گذشته میزان حقوق دولتی وصولی از معادن استان ۳۵۱ میلیارد ریال بوده و در ۱۰ ماهه سال جاری ۳۰۷ میلیارد ریال وصول شده که نسبت به مدت مشابه سال قبل حدود ۳۰ درصد رشد داشته است.تاریخ انتشار : event اسفند ۳, ۱۳۹۸
دیدگاه‌ها
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

payment پرداخت در محل
check_box ضامن کیفیت
alarm_on تحویل سریع
attach_money ضامن قیمت
local_offer تخفیف ویژه