صادرات سنگ -کفی یا تریلی حامل پالت های سنگ

صادرات سنگ

محتوای این صفحه در حال بروز رسانی است …

فرصت های صادرات سنگ

در نگاه کلی فرصت صادرات سنگی را میتوان در سه دسته طبقه بندی کرد. این سه دسته بر اساس میزان حجم صادرات طبقه بندی شده است.

 1. کوپ سنگهای خام استخراج شده از معادن
 2. سنگ های فرآوری شده پوششی ساختمانی
 3. مصنوعات و محصولات سنگی

با نگاه کلی به این ترتیب قرار گرفته در فهرست زیر در می‌یابیم که وضعیت ما به عنوان یک کشور غنی در حوزه سنگ به هیچ عنوان رضایت بخش نیست. چرا که مورد اول نه تنها باید در جایگاه اول نباشد، بلکه نباید جایی در این فهرست بالا داشته باشد.

صادرات کوپ سنگ

بخشی قابل توجهی از صادرات سنگ ایران معطوف به همین عنوان است. صادرات کوپ به طور خلاصه یعنی خام فروشی. یعنی سنگ را استخراج کنیم و بدون هیچ عملیاتی و فراوری دو دستی تقدیم کشورهای دیگر مانند چین – ترکیه و ایتالیا کنیم تا از ارزش افزوده آن بهره مند شوند و گاها به خود ما نیز صادر کنند. متاسفانه:

 • هزینه بالای تولید
 • عدم حمایت از تولید کننده
 • تبلیغات و بازاریابی ضعیف
 • طمع درآمد بیشتر و بدون دردسر صاحبان معادن

بزرگترین دلایل شکل گیری این معضل هستند. شایان ذکر است صادرات کوپ به دلیل خام فروشی و فقدان ارزش افزوده مشمول عوارض میباشد.

کوپ های سنگ معدن در کارخانه

بر اساس اظهارات بهروز برنا – معاون سابق اکتشاف سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات معدنی کشور – در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، کشور چین به منظور استفاده حداکثری از فرصت ها و ایجاد ارزش افزوده، عملیات واردات – فرآوری سنگ ها و صادرات را در کشتی ها هنگام انتقال کوپ های خام سنگ از مبدا به مقصد انجام میدهد. بله درست فهمیدید. یک کشتی در حکم یک کارخانه تولیدی تا زمان رسیدن به مقصد صادراتی. حال ممکن است مقصد همان مبدا باشد و کشتی حرکت نکرده باشد.

حال می‌توانیم این امر را با خام فروشی معادن سنگ در کشور مقایسه کنیم.

صادرات سنگ ساختمانی فرآوری شده

در میان سنگ های ساختمانی بیشترین صادرات مربوط به موارد زیر است:

 • سنگ کرم مارفیل یا دهبید شایان
 • انواع سنگ های چینی از جمله الیگودرز و ازنا
 • انواع سنگ های مرمریت لاشتر (pietra grey) – پاتک – پرشین سیلور – پرشین سیلک و …

شایان ذکر است که صادرات کوپ و خام سنگ های ذکر شده، سهم چشمگیری نسبت به صادرات فرآوری شده آن است.

انواع سنگ

صادرات فرآورده ها و مصنوعات سنگی

در میان فرآوری های مختلف از سنگ برای کاربری در بنا موارد زیر سهم بسزایی دارند:

 • سنگ کف در قالب اسلب – تایل های بالای ۶۰ سانت
 • سنگ دیوار در قالب اسلب و بوک مچ و همچنین پلاک های عرض ۶۰ سانت
 • سنگ نما در قالب پلاک های ۴۰ تا ۶۰ سانت
 • سنگ رویه کابینت
 • سنگ قبر

در میان محصولات و مصنوعات سنگی بیشترین درخواست های برای صادرات شامل موارد زیر است:

 • مجسمه – تندیس سنگی
 • ابزار نما و دیوار و ستون – قرنیز
 • ظروف سنگی

مقاصد صادراتی سنگ

مقاصد صادراتی قابل توجه سنگ ایران را با توجه به بازار کنونی میتوان به برخی کشورهای همسایه عرب، مانند قطر – عراق اشاره کرد. از جمله کشورهای غربی و اروپایی می‌توان به کشورهای روسیه – آلمان – ایتالیا – انگلیس و آمریکا اشاره کرد. در میان کشورهای آسیایی میتوان به ازبکستان، آذربایجان، چین و ترکیه اشاره کرد.

ارزش دلاری صادرات سنگ ایران به جهان
ارزش دلاری صادرات سنگ ایران به جهان در سال 1401

بررسی نرخ میزان تقاضای سنگ در جهان

در این قسمت بررسی مختصر و مفیدی بر نرخ میزان تقاضای انواع سنگ های مرسوم ساختمانی در جهان انجام می‌دهیم که میتواند دید بسیار خوبی در اختیار صادر کنندگان این حوزه قرار دهد. این بررسی بر روی کلمات کلیدی سنگ مرمریت – سنگ گرانیت – سنگ تراورتن – سنگ کف – سنگ تایل و سنگ مرمر صورت گرفته است.

نرخ میزان درخواست انواع سنگ در جهان - صادرات

در یک بررسی اجمالی همانطور که مشاهده میکنید بیشترین درخواست ها به ترتیب مربوط به:

 1. سنگ تایل با نرخ حدودی ۹۰ تا ۱۰۰
 2. سنگ گرانیت با نرخ حدودی ۶۵ تا ۷۵
 3. سنگ مرمریت با نرخ حدودی ۴۰ تا ۶۰
 4. پوشش سنگی با نرخ حدودی ۲۵ تا ۵۰
 5. و سنگ تراورتن با نرخ حدودی ۵ تا ۱۰ در پایین ترین رتبه میباشد.

شاید برای شما سوال باشد که این عدد ها دقیقا چیست. نرخ ترند گوگل که عددی بین ۰ تا ۱۰۰ است میزان محبوبیت کلمات کلیدی است (میزان جستجوی آن کلمه که میتواند نماینده میزان تقاضا و محبوبیت آن کلمه باشد) که نسبت به یکدیگر قیاس خوبی به شما برای برخورداری از دید مناسب برای مقاصد بازاریابی و صادرات و … میدهد.

بررسی مقاصد صادراتی (بر حسب ترند) سنگ مرمریت

طبق تصویر زیر میتوانید ۱۰ عدد از بالاترین کشورهای متقاضی و پتانسیل های صادراتی سنگ مرمریت را مشاهده فرمایید. طبق این نمودار ۱۰ کشور موریس – قطر – غنا – عمان – یونان – لهستان – بحرین – عربستان سعودی – ژاپن – امارات به ترتیب بالاترین میزان نرخ ترند جستجو سنگ مرمریت را به نسبت درصد جمعیت آن کشور، به خود اختصاص داده اند.

بررسی مقاصد صادراتی (بر حسب ترند) سنگ مرمریت


بررسی مقاصد صادراتی (بر حسب ترند) سنگ گرانیت

طبق نمودار ترسیم شده زیر میتوانید ۱۰ عدد از بالاترین کشورهای متقاضی و پتانسیل های صادراتی سنگ گرانیت را مشاهده نمایید. طبق این نمودار ۱۰ کشور سریلانکا – کنیا – نیجریه – ایرلند – هند – ایران – آفریقای جنوبی – مالزی – عربستان سعودی – سنگاپور، به ترتیب بالاترین میزان نرخ متوسط جستجوی سنگ گرانیت را به نسبت درصد جمعیت آن کشور، به خود اختصاص داده اند.

نرخ ترند محبوبیت سنگ گرانیت برای صادرات و واردات

بررسی مقاصد صادراتی (بر حسب ترند) سنگ تایل

طبق نمودار ترسیم شده زیر میتوانید ۱۰ عدد از بالاترین کشورهای متقاضی و پتانسیل های صادراتی سنگ تایل را مشاهده نمایید. طبق این نمودار ۱۰ منطقه برمودا – پورتوریکو – کانادا – کره جنوبی – روسیه – آمریکا – انگلیس – استرالیا – مکزیک – نیوزلند ، به ترتیب بالاترین میزان نرخ متوسط جستجوی سنگ تایل را به نسبت درصد جمعیت آن منطقه، به خود اختصاص داده اند.

نرخ ترند محبوبیت سنگ تایل برای صادرات
نرخ ترند محبوبیت سنگ تایل

بررسی مقاصد صادراتی (بر حسب ترند) سنگ مرمر

طبق نمودار ترسیم شده زیر میتوانید ۱۰ عدد از بالاترین کشورهای متقاضی و پتانسیل های صادراتی سنگ مرمر که با onyx stone شناخته میشود را مشاهده نمایید. طبق این نمودار ۱۰ منطقه لهستان – پاکستان – فیلیپین – سنگاپور – عربستان سعودی – ایران – آفریفای جنوبی – اندونزی – مکزیک – امارات متحده عربی ، به ترتیب بالاترین میزان نرخ متوسط جستجوی سنگ مرمر یا اونیکس را به نسبت درصد جمعیت آن منطقه، به خود اختصاص داده اند.

نرخ ترند محبوبیت سنگ مرمر
نرخ ترند محبوبیت سنگ مرمر با رویکرد صادرات

بررسی مقاصد صادراتی (بر حسب ترند) پوشش سنگی

طبق نمودار ترسیم شده زیر میتوانید ۱۰ عدد از بالاترین کشورهای متقاضی و پتانسیل های صادراتی پوشش سنگی که شامل پوشش کف – دیوار – نما و … میشود را مشاهده نمایید. طبق این نمودار ۱۰ منطقه تایلند – ویتنام – اندونزی – کره جنوبی – آمریکا – کانادا – برزیل – عربستان سعودی – مکزیک و نیوزلند ، به ترتیب بالاترین میزان نرخ متوسط جستجوی پوشش سنگی را به نسبت درصد جمعیت آن منطقه، به خود اختصاص داده اند.

نرخ ترند محبوبیت پوشش سنگی
نرخ ترند محبوبیت سنگ پوششی

بررسی مقاصد صادراتی (بر حسب ترند) سنگ تراورتن

سنگ تراورتن پایین ترین نرخ محبوبیت را در میان انواع سنگ در دنیا دارد. طبق نمودار ترسیم شده زیر میتوانید ۵ عدد از بالاترین کشورهای متقاضی و پتانسیل های صادراتی سنگ تراورتن (Travertine stone) را مشاهده نمایید. طبق این نمودار ۵ منطقه استرالیا – انگلیس – آمریکا – فیلیپین – کانادا ، به ترتیب بالاترین میزان نرخ متوسط جستجوی سنگ تراورتن را به نسبت درصد جمعیت آن منطقه، به خود اختصاص داده اند.

سنگ تراورتن در ترند جهانی گوگل

جهت بررسی و مشاهده بیشتر میتوانید از طریق این لینک اقدام نمایید.

ضامن کیفیترضایت و اطمینان خاطر از خرید
تحویل سریعبارگیری از نزدیک ترین محل تولیدی
ضامن قیمت راهبرد ما، سود کمتر - فروش بیشتر
باشگاه مشتریانتخفیفات - شرایط ویژه فروش