اصطلاحات صنعت سنگ

اصطلاحات سنگی ساختمان

در این مقاله سعی داریم تا آنجا که که میتوانیم اصطلاحات رایج صنعت سنگ را یکجا بیان کنیم و توضیح خلاصه و قابل فهم هرکدام را به اختصار بیان کنیم.

در این مقاله خواهید خواند:


اصطلاحات مرتبط با اندازه

کوپ سنگ (Stone Blocks)

کوپ های سنگ معدن در کارخانه

قطعات بزرگ سنگی استخراج شده از معادن که غالبا به شکل مکعب مستطیل یا مربع هستند و گاها نیز به دلیل نوع استخراج، دارای شکل هندسی منظمی نیستند. این سنگ ها اصطلاحا کوپ نامیده میشود و جهت فراوری و برش به کارخانه های سنگ بری انتقال داده میشود.

پلاک سنگ (Stone Plaque)

پلاک سنگ تراورتن عباس آباد نباتی

سنگهای برش داده شده (غالبا در اندازه های طولی) که از یک کوپ سنگ تهیه شده اند.

لاشه سنگ (Slate Stone)

لاشه سنگ معدن عباس آباد

لاشه سنگ، سنگ هایی با اشکال نا منظم ( سنگ ناهماهنگ ) و طبیعی هستند که غالبا از برش کوپ سنگ های بزرگ تر حاصل میشود. این سنگ ها میتواند در ساختن دیوارهای خارجی بنا – کفسازی مسیرها و همچنین راهسازی در دیواره ها و تونل مورد استفاده قرار گیرد.

سنگ اسلب (Slab Stone)

اسلب سنگ مرمریت بندر عباس

سنگ برش داده شده با ضخامتی بین ۱۸ تا ۳۰ میلیمتر، یک تکه بزرگ که حداقل سایز طولی و عرضی آن بالای یک متر باشد. ابعاد اسلب معمولا ۱۷۰ در ۲۸۰ سانت هستند.

شمش (Stone block)

سنگ یک تکه در حالت طولی با ارتفاع بالای ۲ متر و یا سنگ حجیم با ابعاد بالای ۵۰ سانت

تایل (Stone Tiles)

تایل اسپرلوس چینی مرمریت

سنگ های برش داده شده مربعی شکل که غالبا در کف به کار میروند.

سنگ گیوتین (Stacked Stone)

سنگ آنتیک گیوتین آجری زاغی

سنگ های گیوتین یا آنتیک غالبا سنگ ها با عرض ۵ سانت و ضخامت ۳ سانت هستند که به دلیل برش خوردن با گیوتین، به این نام نیز شناخته میشود.


اصطلاحات فراوری و اجرای سنگ

بوک مچ (Bookmatched Slab)

بوک مچ آبی نسکافه ای سفید مرمریت اسلب

قرار دادن دو عدد سنگ اسلب (سنگ های بزرگ یک تکه) در کنار هم به طوری که رگه ها و شکل ظاهری آن یک تقارن زیبا را تشکیل دهد. برای این منظور کافیست قطعات برش داده شده را در جهت مخالف هم فراوری کرد.

فورمچ (Four-matched Slab)

نمونه کار شده اسلب فورمچ

قرار دادن چهار عدد سنگ اسلب (سنگ های بزرگ یک تکه) در کنار هم به طوری که دو عدد در بالا و دو عدد در پایین باشند و رگه ها و شکل ظاهری آن یک تقارن زیبا با محوریت مرکزی را تشکیل دهد. برای این منظور کافیست قطعات برش داده شده را در جهت مخالف هم فراوری کرد.

بیشتر بدانید: سنگ اسلب بوک مچ و فورمچ

موجدار و بی موج

در سنگ های رسوبی مانند تراورتن به دلیل تنوع لایه های قرار گرفته بر روی هم، هنگام برش سنگ، لایه ها دیده خواهد شد و شکل موجدار خواهد گرفت. حال اگر برش به نحوی باشد که هم راستا با لایه ها باشد این لایه ها دیده نمیشود و سنگ به اصطلاح بیموج برش خورده است.

موج پیچ

زمانی که موج های سنگ در یک راستا امتداد پیدا نکرده باشند و بر اساس فرآیندهای رسوب گذاری پیچ خورده باشند به طوری که این نوع شکل موج در سنگ غالب باشد، به اصطلاح به آن موج پیچ میگویند.

اسکوپ سنگ

مجموعه روش هایی جهت نصب سنگ بر روی نما است که در آن سنگ را با قطعات فلزی خاص به ملات پشت میچسپانند. این کار باعث افزایش چسبندگی سنگ به نما خواهد بود و از احتمال سقوط سنگ بر اثر عوامل محیطی مانند سرد و گرم شدن و یا زلزله به شدت میکاهد.

سنگ بادبر

سنگ هایی با ضخامت حدودا ۴ سانتی متر هستند که سطح آن ها با تیشه های مخصوص غیر مسطح میشوند و حالتی طبیعی و زیبا به خود میگیرند.

بوش همر – بوشهمر (Bush Hammered Stone)

بوش همر نوعی از فراوری سطوح سنگ ها هستند که به آن بوش سوزنی یا سند بلاست نیز میگویند. در این فراوری لقمه های مخصوص بر روی دستگاه ساب نصب میشود که با حالت چکشی و دورانی بر روی سطح سنگ می چرخد و به صورت یکپارچه سطح سنگ را فراوری (به حالت برجسته سوزنی) میکند.

فلیم (stone flaming)

مضرس و فلیم کردن - شعله در سنگ

فلیم به معنای شعله است و منظور از فلیم کردن سنگ، پرداخت شعله متمرکز پر فشار به سطح سنگ به منظور ایجاد اصطکاک در سطح سنگ است.

مضرس کردن

عملیات تبدیل سطح صیقلی (در اینجا سنگ) به سطحی و با اصطکاک بالا با فلیم یا ایجاد شیار و یا سند بلاست.

چرمی

نوعی از ساب سطح سنگ که در آن خلل و فرج سنگ روی سطح با رزین پر نمیشود. سطح نیز براق نخواهد بود.


اصطلاحات ساختار – فیزیک و ظاهر سنگ

بازی رنگ

به تفاوت تنالیته رنگی در قالب کلی رنگ یک پلاک یا سورت سنگی اصطاحا بازی رنگ میگویند. این امر بیشتر در قالب رنگ اصلی زمینه سنگ اتفاق می افتد.

تخلخل

خلل و فرج در سطح سنگ

خلل و فرج یا سوراخهای داخل سنگ که در سنگ تراورتن به طور فراوان یافت میگردد. به بیان دیگر معیاریست برای سنجش میزان سوراخهای موجود در سنگ های طبیعی. این فاکتور در سنگ های تراورتن به وفور یافت میشود و در سنگ های مرمریت و مرمر بسیار کمتر است. در سنگ گرانیت میزان تخلخل تقریبا نزدیک به صفر است.

جذب آب

جذب آب، میزانیست برای اندازه گیری میزان آب جذب شده در سنگ در شرایطی که سنگ درون آب قرار میگیرد که بر حسب در صد وزن سنگ در شرایط بدون رطوبت است. جذب آب در سنگ های مختلف متفاوت است و به طور کلی سنگ های گرانیت جذب آب کم و سنگ های آهکی و ماسه سنگ ها در صد جذب آب بالاتری دارند.

مقاومت سایشی

میزان سختی سنگ و مقاومت سنگ در برابر ساییده شدن

مقاومت خمشی

میزان مقاومت سنگ در برابر خم شدن و شکسته نشدن

شوره سنگ

رسوب نمک و املاح معدنی حاصل از تبخیر آب ملات پشت سنگ و ترکیبات خود سنگ

شال

یکی از انواع ناهمگونی ها در طرح سنگ است که غالبا در گرانیت دیده میشود که مانند یک شال در طول سنگ قابل مشاهده است که از زیبایی آن میکاهد.

پرسش و پاسخ خلاصه مقاله

 1. اصطلاحات ساختار، فیزیک و ظاهر سنگ

  بازی رنگ – تخلخل – جذب آب – مقاومت سایشی و خمشی – شوره سنگ – شال و غده

 2. اصطلاحات فراوری و اجرای سنگ

  بوک مچ – فورمچ – فلیم کردن – مضرس کردن – بادبر – بوش همر – موجدار و بیموج – موج پیچ

 3. اصطلاحات مرتبط با اندازه

  تایل – پلاک – شمش – ۴۰ طولی – اسلب – کوپ – لاشه سنگانتشار در: 7 آذر, 1399
بروز رسانی در: 22 خرداد, 1403
دیدگاه‌ها
 1. سجاد زیارتی :

  عالی ممنون

  26 تیر 1401 - 9:16 ق.ظ
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

- 3 = 3

ضامن کیفیترضایت و اطمینان خاطر از خرید
تحویل سریعبارگیری از نزدیک ترین محل تولیدی
ضامن قیمت راهبرد ما، سود کمتر - فروش بیشتر
باشگاه مشتریانتخفیفات - شرایط ویژه فروش