بهترین روش براق کردن سنگ آنتیک

روش براق کردن سنگ آنتیک

حتما از خودتان سوال میکنید که سنگ آنتیک چیست؟ و روش براق کردن سنگ آنتیک چگونه است ؟در ادامه توضیحات جواب سوال شما را میدهیم. سنگ آنتیک سنگی است که از قطعات شکسته و خرده سنگ ها در کنار یکدیگر ساخته شده است. این خرده سنگ ها با چسب هایی به نام پایه رزینی به هم وصل میشوند و این امر سبب به وجود آمدن  سنگی جذاب، بی نظیر که به آن سنگ آنتیک میگویند، می شود. سنگ های آنتیک معمولا از سنگ های طبیعی درست میشوند که بدون عوض کردن رنگ و با هنر دست، به صورت کاملا طبیعی مورد استفاده شما قرار میگیرند.

سنگ آنتیک دیوار

انواع روش های براق کردن سنگ آنتیک

این سنگ ها برای این که بیشتر به چشم بیایند و همچنین دوده ها از رویشان پاک شود، هر چند وقت یک بار باید براق شوند تا زیبایی خود را بیشتر جلوه دهند. براق کردن این سنگ های زیبا با یک سری مواد خاص و روش های خاص صورت میگیرد که ما آنها را به شما معرفی میکنیم.

رزین سنگ

رزین سنگ، مایعی شفافی است که برای براق کردن سنگ آنتیک مورد استفاده قرار میگیرد، این مایع شفاف بعد از اجرا روی سنگ آنتیک به صورت یک لایه بی رنگ روی سطح نشسته و سطح را ضد آب میکند، رنگ سطح را به هیچ عنوان تغییر نمیدهد و حالت خیسی به سطح سنگ میبخشد که این حالت باعث براق شدن سنگ میشود. رزین سنگ سطح را از انواع اشعه های خورشید در امان نگه میدارد و طول عمر سطح را چند برابر میکند همچنین این محصول در سنگ های مصنوعی و ساختمانی به کار میرود. در عکس روبرو برخی از رزین های موجود دربازار را میتوانید مشاهده کنید.

برخی رزین های موجود در بازار

یک نکته مهم که باید گفته شود؛ این مایع شفاف بر روی سنگ نما ساختمان دیوار و سقف مورد استفاده قرار میگیرد. ولی برای سنگ کف اصلا مناسب نیست به دلیل این که روی کف رفت و آمد زیاد بوده و سبب کنده شدن رزین از روی سطح زمین می شود و خاصیت براق بودن خود را از دست میدهد.

این براق کننده سنگ، یک محصول آماده به مصرف کردن است. میتوانید این محصول را با قلمو یا به وسیله پیستولت که کم فشار است بر روی سطح مورد نظر بزنید. یک نکته مهم برای استفاده از رزین روی سنگ این است که بعد از خشک شدن این مایع هرگز نباید دوباره از آن استفاده کنید، زیرا پس از خشک شدن، سطح ضد آب میشود و از جذب شدن رزین خود داری میکند و شروع می کند به سفیدک زدن. از استفاده کردن همزمان از مواد شوینده سطوح با رزین جدا خود داری کنید.

آجر دکوراتیو

مقاله زیر را حتما بخوانید:

رزین سنگ

استفاده از شوینده مناسب برای براق کردن سنگ های آنتیک

استفاده از مواد شوینده مناسب جزو آن دسته از نکاتی است که باید رعایت کنید، ولی متاسفانه هیچ کس به آن توجه نمی کنند و گاهی بدون هیچ مشورتی از کارشناسان سنگ روی آن ها جوهر نمک میریزند و به برق انداختن سنگ اقدام میکنند ولی غافل از این که بعد از چند سال سنگ ها زودتر از موعود عمرش تخریب می شوند و نمی توانید حتی به آن سنگ ها نگاه کنید، به دلیل این که سنگ های آنتیک مقاومت چندانی در برابر مواد اسیدی یا بازی ندارند.

به شما توصیه میکنیم برای براق کردن سنگ های آنتیک از مواد شوینده ای استفاده کنید که اسیدی نباشند. و در حد امکان از شویند های مخصوص سنگ بهره ببرید زیرا این شوینده ها با انواع های سنگ ها مورد تست قرار گرفته است.

براق کننده خانگی سنگ های آنتیک

اگر به هر دلیلی زمان یا حوصله این که به خرید بروید و مواد خاص شوینده سنگ را تهیه کنید را ندارید، یک راه کار راحت را پیشنهاد می کنیم. از صابون و مایع ظرفشویی برای براق کردن سنگ آنتیک استفاده کنید. این مواد نمی توانند جایگزین خوبی برای شوینده های مخصوص هر سنگ باشد اما مواد تشکیل دهنده آن ها شباهت زیادی به شوینده های ویژه ی سنگ ها دارد و باعث از بین رفتن دوده ها و چربی ها میشود. همچنین به دلیل خنثی بودن ph موجب می شوند سنگ ها تخریب نشوند. البته باز هم تاکید میکنیم اولین اولویت شما شوینده های مخصوص باشد.

مواد پولیشی برای براق کردن سنگ آنتیک

مواد پولیشی از دانه های ریز با کیفیت آلومینیوم یا اکسید قلع درست شده است که روی سنگ مالیده می شود. این امر سبب ایجاد شدن لایه ای می شود که میتوان آن را به الماس تشبیه کرد. همچنین این کار باعث  درخشش و براق شدن سنگ آنتیک می شود. گاهی اوقات با افزودن اسید هایی مانند اگزالات، تاثیر بیشتری میگذارد. حتما الان با خودتان میگویید مگر گفته نشد از مواد اسیدی استفاده نکنید؟ حرف شما درست است ولی این را بگوییم که اسید موادی که گفته شد بسیار پایین بوده و هیچ ضرری به سنگ شما نمیزد.

مواد پولیشی برای براق کردن سنگ آنتیک

واکس سنگ روش براق کردن سنگ آنتیک

بلور سازی یا نام دیگر آن واکس زنی، یکی از بهترین و ساده ترین روش های براق کردن سنگ های آنتیک است. در روش واکس زنی سنگ، یک ماده شیمایی را بر روی سنگ اسپری میکنید و با استفاده از پدهای پلاستیکی و رزینی با چرخش دستگاهی به اسم کفسابی، با سرعت 150 دور در دقیقه، سبب میشوید یک لایه جدید مشابه سنگ به وجود بیاید.

روش براق کردن سنگ آنتیک

براق کردن سنگ آنتیک در منزل

اگر دسترسی به مواد شوینده اصلی سنگ آنتیک ندارید، نگران نباشید. در منزلتان هم می شود یک شوینده مناسب درست کرد. طرز تهیه این مواد شوینده این گونه است که یک چهارم فنجان الکل، سه قطره پاک کننده ظروف و کمی آب را در بطری که اسپر مانند باشد بریزید و خوب تکان بدهید تا مواد باهم مخلوط شوند. سپس این پاک کننده دست ساز را روی سنگ آنتیک اسپری کنید و حتما با پارچه ای جنس آن میکرو فایبر باشد، سنگ ها را براق نمایید.

سخن آخر

سنگ آنتیک از جمله سنگ هایی است که زیبایی فوق العاده ای دارد. پس برای براق کردن آن نکاتی که گفته شد را حتما رعایت کنید تا از ارزش زیبایی این سنگ کم نشود.تاریخ انتشار : event فروردین ۱۳, ۱۳۹۹
دیدگاه‌ها
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

payment پرداخت در محل
check_box ضامن کیفیت
alarm_on تحویل سریع
attach_money ضامن قیمت
local_offer تخفیف ویژه