تفاوت سنگ مصنوعی و سنگ طبیعی

تفاوت سنگ طبیعی و سنگ مصنوعی

سنگ از جمله مصالحی است که در صنعت ساخت و ساز بسیار زیاد از آن استفاده میشود. اغلب مصالح دیگر با گذشت زمان کیفیت اولیه خود را از دست میدهند و مقاومت آن ها پایین میاید. ولی باید بگوییم سنگ جزئی از استاندارهایی است که زمان هیچ تاثیری روی آن نمیگذارد و سطح طبیعی بودن خود را حفظ میکند. در حال حاضر سنگ را در نماکاری ساختمان و دکوراسیون داخلی مورد استفاده قرار میدهند. دوام و طول عمر سنگ ها بسیار زیاد است و اغلب بناها با سنگ ساخته میشوند و سال ها با همان کیفیت قبل باقی می مانند. سنگ ها به دو دسته سنگ های طبیعی و سنگ های مصنوعی تقسیم میشوند و این دو نوع با هم تفاومت های بسیاری دارند. در ادامه برای شما این تفاوت ها را شرح میدهیم.

سنگ طبیعی

سنگ طبیعی طی هزاران سال توسط طبیعت شکل گرفته است. این سنگ از نقاط مختلف زمین استخراج میشود. موقعیت سنگ طبیعی تعیین کننده، نوع، رنگ و بافت آن به حساب میاید. سنگ طبیعی به دلیل منحصر به فرد بودن رنگ و نقص هایی که دارد قابل تشخیص خواهد بود.

سنگ طبیعی از ترکیب کانی ها و مواد معدنی شکل میگیرد و عنصر اصلی ومهم تشکیل دهنده آن سیلیس محسوب میشود. سنگ های طبیعی شامل سنگ هایی از جمله دیوریت، کوارتزیت، مرمر، تراورتن، گرانیت و … هستند. سنگ های طبیعی در نمای بیرون و نمای داخلی ساختمان مورد استقاده قرار میگیرد. سنگ های طبیعی از زیبایی بی نظیری بهره مند هستند.

سنگ طبیعی

سنگ مصنوعی

سنگ مصنوعی از تقاضای مردم برای مشاهده کردن سنگ هایی یک دست و یکنواخت تشکیل شد. سنگ مصنوعی ازمواد بتنی و سنگدانه تشکیل میشود که با فشردن این مواد، سنگ مصنوعی ساخته خواهد شد. این سنگ را به صورت مصنوعی، رنگ و صیقل میدهند به دلیل این که از لحاظ ظاهری شبیه به سنگ طبیعی به چشم بیاید.

سنگ مصنوعی به دلیل قابلیت هایی از جمله وزن، سبک بودن ، نصب آسان و زیبایی فوق العاده آن، در حال حاضر در نمای بیرونی و داخلی ساختمان، دیوارپوش ها، کف پوش ها، سنگ فرش ها و حتی در محوطه بیرونی ساختمان مورد استفاده قرار میگیرد. لازم به ذکر است بدانید تنها سنگ مصنوعی که در صنعت ساختمان سازی از آن بهره میگیرند، سنگ آنتیک به شمار میرود.

سنگ مصنوعی

مزایای سنگ های طبیعی و مصنوعی

قطعا استفاده از این سنگ ها برای ساختمان دلایلی دارد. هر انتخابی بی دلیل نخواهد بود. این سنگ ها حتما مزایایی دارند که افراد جذب آن ها میشوند. در ادامه مزایای سنگ های مصنوعی و طبیعی را باهم بررسی میکنیم.

نفاوت سنگ مرمر و سنگ مرمریت

مقاله زیر را حتما بخوانید:

مزایای سنگ طبیعی

  • سنگ های طبیعی دارای عایق حرارتی هستند، به همین علت نیاز به هیچ گونه زیر سازی نیست.
  • سنگ طبیعی از رنگ های و طرح های، متنوعی برخودار است و زیبایی بی نظیری به همراه دارد.
  • انعطاف پذیری این سنگ و فابلیت فرم پذیری آن روی سطوح دیگر از بهترین ویژگی این سنگ محسوب میشود.
تفاوت سنگ مصنوعی و طبیعی

مزایای سنگ مصنوعی

  • سنگ مصنوعی، در برابر جذب آب مقاومت بالایی دارند
  • سنگ مصنوعی استحکام بالایی دارد و در برابر عوامل جوی دچار تخریب و آسیب نمیشود.
  • نصب سنگ مصنوعی بسیار آسان است و زمان کمی نیاز دارد.
  • سنگ مصنوعی در تنوع و طرح های زیادی تولید خواهد شد و شبیه سنگ طبیعی است.
  • در تولید سنگ مصنوعی هیچ گونه محدودیتی وجود نخواهد داشت و در هر سایزو ابعاد با توجه به کاربرد آن در ساختمان تولید میشود.
  • سنگ مصنوعی در برابر سنگ طبیعی وزن آن کم تر است و در مواقع مانند زلزله یا آتش سوزی و … خسارت کمتری به ساختمان وارد میکند.

4 مورد از اصلی ترین تفاوت سنگ مصنوعی و طبیعی

سنگ طبیعی و سنگ مصنوعی، ممکن است خیلی شبیه هم به نظر برسند، اما یک سری تفاوت های زیادی بین آن ها وجود دارد که جز تفاوت های اصلی این سنگ ها به شمار میرود. ما برای شما این تفاوت های اصلی را در زیر بیان کردیم.

انواع روکش سنگی

مقاله زیر را حتما بخوانید:

ظاهر

با پیشرفت تکنولوژی، ادعا میکنند سنگ های مصنوعی ظاهری بهتری دارد. اما قطعا وقتی سخن از اصالت بشود، یک محصول دست ساز نمیتواند با یک محصول طبیعی مورد مقایسه قرارگرفت. سنگ طبیعی سالیان سال طول میکشد تا ظاهر آن شکل بگیرد، به عبارت دیگربخواهیم بیان کنیم، هر یک از صفحات سنگ های طبیعی از نظر ظاهر و شکل باهم متفاوت هستند و هیچ دو صفحه سنگی شبیه دیگری نیست.

وقتی به سنگ مصنوعی نگاه میکنید، در تمام صفحات سنگی تکرار رنگ، و سبک در آن به طور واضح قابل مشاهده خواهد بود. ممکن است یک سری از افراد از ظاهر طبیعی سنگ خوششان بیاید و سنگ طبیعی را ترجیح بدهند این دیگر به سلیقه افراد بستگی دارد.

دوام

دوام داشتن سنگ یکی از اصلی ترین و مهم ترین عوامل در انتخاب سنگ مورد نظر به حساب میاید. وقتی سخن دوام برای سنگ ها میشود، حرف اول را سنگ طبیعی میزند. فقط کافی است به بررسی تمدن های باستانی بپردازید، خواهید دید از سنگ طبیعی برای ساختن مکان هایی که پس از گذشت قرن ها هنوزهم پا برجا هستند مورد استفاده قرار گرفته است.

بیشترسنگ های طبیعی، تخخل کمتری را دارا هستند و به علت افزایش، دوام آن ها خیلی بالا است. لازم به ذکر است بدانید، نگهداری سنگ های طبیعی راحت تر از سنگ های مصنوعی قابل انجام خواهد بود همچنین برای نماهای بیرونی ساختمان از سنگ طبیعی استفاده میشود، به دلیل این که این سنگ، عواملی مانند باران، نور خورشید، باد را میتواند تحمل کند.

تفاوت سنگ طبیعی و مصنوعی

هزینه از تفاوت سنگ مصنوعی و طبیعی

با بررسی هایی که قبلا شده است، سنگ مصنوعی به صرفه تر از سنگ طبیعی به حساب میاید. سنگ مصنوعی بیست تا سی درصد سبک تر از سنگ طبیعی به شمار میرود، ولی در حالی که هر یک از صفحات از نظر طراحی یکی هستند و همین امر باعث نصب راحت و هزینه با صرفه تری خواهد شد.

تطبیق پذیری

میتوانید سنگ مصنوعی را روی هر بستری که مد نظرتان هست نصب کنید. این یکی از مهمترین قابلیت های سنگ مصنوعی به حساب میاید. ولی این امر برای سنگ طبیعی صدق نمیکند.
Publish on: event فروردین ۱۶, ۱۳۹۹
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

check_box ضامن کیفیت رضایت و اطمینان خاطر از خرید
alarm_on تحویل سریع بارگیری از نزدیک ترین محل تولیدی
attach_money ضامن قیمت راهبرد ما، سود کمتر - فروش بیشتر
local_offer باشگاه مشتریان تخفیفات - شرایط ویژه فروش