بررسی تفاوت های سنگ مرمر و سنگ مرمریت

نفاوت سنگ مرمر و سنگ مرمریت

تفاوت سنگ مرمر و سنگ مرمریت

اغلب افراد این دو سنگ را با هم اشتباه میگیرند و بعضی دیگر فکر میکنند این دو سنگ یکی هستند. ولی باید بگوییم سخت در اشتباه هستید، سنگ مرمر و سنگ مرمریت تفاوت های زیادی دارند و به هیچ وجه شبیه هم و یا یکی نیستند. برای این که شما این دو سنگ را اشتباه نگیرید، در ادامه مطلب تفاوت این دو سنگ را برای شما بازگو میکنیم.

سنگ مرمر

مرمر، سنگ آهکی، اندکی متراکم است که با زیبایی منحصر به فرد خود که به رنگ، طرح، و به درجه شفافیت آن ارتباط پیدا میکند، طرفداران بسیاری دارد. همچنین حالت نمایش قوس قزحی رنگ روشن آن به بی نظیر بودن آن می افزاید.
سنگ مرمر، سنگی یک دست و دارای استحکام بالایی بوده که به عنوان سنگ بهداشتی قابل استفاده است. از سنگ مرمر بیشتر برای ساخت مصنوعات سنگی استفاده میکنند و در حجم خیلی کم در منزال کاربرد دارند و برای قرنیز، دیوار، کف سالن، اپن آشپزخونه مورد استفاده قرار میگیرد. این نکته مهم را باید بدانید که سنگ مرمر نباید در جایی باشد که نور آفتاب در معرض آن باشد، به دلیل این که این سنگ کدر شده و سبب می شود رنگ خود را از دست بدهد. یک نکته مهم دیگری که باید بدانید در ایران به سنگ حاصل از آراگونیت، مرمر میگویند.

تفاوت سنگ مرمر و سنگ مرمریت

سنگ مرمر رنگ های متنوعی از جمله سفید، خاکستری، سیاه، سبز، ارغوانی، زرد، قرمز، دارد. ولی رنگ مرمر خالص سفید شفاف است. لازم به ذکر است بدانید بیشتر سنگ های مرمر بافت های در هم قفل شده دارند، به همین دلیل مرمر نسبت به مرمریت دگرگونی بیشتری را تحمل میکنند.
سنگ مرمر برای نمای بیرونی ساختمان به هیچ عنوان انتخاب مناسبی نیست، زیرا سنگ مرمر در مقابل رطوبت، آلودگی هوا و گاز های سمی مقاوتی ندارد و برای شهر های آلوده استفاده از این نوع سنگ توصیه نمیشود.

سنگ مرمریت

مرمریت از متامورفیسم سنگ های آهکی درست شده است. سنگ های مرمریت نسبت به سنگ های تراورتن چگال تر و بدون روزنه هستند. این سنگ ها در سنگ فرش، کف و پله ها مورد استفاده قرار می گیرد.
مرمریت سنگ آهکی بوده که تا حدودی تغییر کرده است. مرمریت بر اساس دگرگونی سنگ به سه دسته تقسیم میشوند که آنها را برای شما معرفی میکنیم:

تفاوت سنگ مرمر و سنگ مرمریت

سنگ چینی

سنگ چینی به مرمریتی گفته می شود که تمام بافت آن بلورین، دانه ریز و هم اندازه باشد. سنگ چینی در قسمت هایی از مناطق دگرگونی، با شدت کم ساخته می شود و همچنین به سه دسته چینی سفید، چینی خاکستری و چینی کریستال تقسیم میشوند.

سنگ کریستال

به مرمریتی گفته میشود که تمام بافت آن بلورین، دانه درشت و حتما هم اندازه باشند. این نوع سنگ در مناطقی که دگرگونی زیادی دارد، ساخته میشوند.

سنگ ابری

این نوع سنگ به مرمریتی گفته میشود که حاوی نوار های غیر موازی و رنگ روشن و تیره باشد. این سنگ در دگرگونی ها با دمای خیلی بالا تشکیل میشوند.
سنگ های مرمریت دارای رنگ های متنوع طرح های جذاب بوده و دست شما برای انتخاب این نوع سنگ باز است. همچنین استقامت سنگ مرمریت از سنگ های تزئینی دیگر بالا تر خواهد بود. منظور از استقامت، کشش و فشار سنگ است.

بیایید به جزئیات بیشتر تفاوت سنگ مرمر و مرمریت بپردازیم

اگر شما به دنبال ظاهری جذاب و خیره کننده برای کابینت های خود یا حتی اپن یا میز ناهار خوری هستید، هیچ سنگی در این زمینه جز سنگ مرمریت نمیتواند انتخاب مناسبی باشد و این سنگ هیچ رقیبی ندارد.
مرمریت به دلیل داشتن ظاهری بی نظیر عموما در محیط های شیک مانند حمام، روشویی ها، اطراف وان و حتی شومینه استفاده می شود به دلیل این که سنگ مرمریت می تواند دما را تا حد خیلی بالایی تحمل کند، ولی سنگ مرمر با کوچکترین حرارت ظاهر خودشو از دست می دهد و رنگ آن کدر میشود.

سنگ مرمر به دلیل این که زود به زود لک می شود وجای آن میماند، جاهایی که ممکن است این اتفاق بیوفتد نصب نمی شود، بنابراین این نوع در مکان هایی یا جاهایی که رفت و آمد کم است مورد استفاده قرار میگیرد.
سنگ مرمریت به دلیل استحکام بیشتری که دارد، میتوانید وسیله های سنگین را روی آن قرار دهید ولی سنگ مرمر به دلیل ظرافیتی که دارد به محض این که وسیله ی سنگینی روی آن قرار بگیرد خرد میشود و حتی ممکن است روی آن خط بیوفته، و ظاهر زیبای خود را از دست بدهد.

تفاوت سنگ مرمر و سنگ مرمریت

تفاوت های کاربردی سنگ مرمر و مرمریت

وزن سنگ های مرمریت نسبت به سنگ مرمر بسیار کم است، استفاده این نوع سنگ در ساختمان سبب می شود که وزن کلی ساختمان کم شود و در شرایطی مانند زلزله خسارت خیلی کمتری به وسایل وارد شود.
سنگ مرمر نسبت به سنگ مرمریت دارای جذب آب خیلی بیشتری است به شما پیشنهاد میکنیم جاهایی که در کنار آب قرار است از نمای سنگ استفاده کنید، از سنگ مرمر بهره ببرید.

جذب مایعات در سنگ های مرمریت خیلی کم تر از سنگ مرمر است و همین امر موجب شده برای مکان هایی که رعایت کردن بهداشت برای آنها دارای اهمیت بالایی است، سنگ مرمریت استفاده شود.
سنگ مرمر در برابر سایش اصلا هیچ مقاومتی ندارد ولی سنگ مرمریت مقاوت بسیار بالایی دارد و همین امر باعث شده دوام این سنگ ها زبان زد شود.


استحکام بالای سنگ های مرمریت سبب شده که راحت تر نصب شوند و بعد از پایان نصب احتمال کنده شدن آنها نسب به سنگ مرمر خیلی کمتر باشد.
سنگ مرمر اصلا هیج مقاوتی در برابر شرایط آب و هوایی مانند آلودگی، بارش باران ندارد به همین دلیل برای نماهای بیرونی ساختمان از سنگ مرمریت استفاده کنید که مقاوت بالایی دارد.

برشکاری سنگ مرمریت خیلی راحت تر از سنگ مرمری و حتی سایر سنگ های دیگر است و این موضوع موجب شده به آسانی در هر اندازه ای بخواهید برش بدهید و مورد استفاده قرار بگیرد.
تنوع رنگ و طرح در سنگ مرمریت باعث استفاده زیاد از این سنگ شده است. سنگ مرمریت بر خلاف سنگ مرمر دارای تنوع زیادی است.
تمیز کردن سنگ مرمر بر عکس سنگ مرمریت به راحتی انجام میگیرد. تنها فقط با یک دستمال مرطوب تمیز میشود.

سخن آخر

با گفته شدن مطالب بالا متوجه شدیم سنگ مرمر و سنگ مرمریت تفاوت های زیادی دارند هر کدام به نوبه خودشون کاربرد هایی دارند. پیش از خرید کاربردهای هر یک را به درستی بررسی کنید تا بهترین نتیجه را داشته باشید.

Online stone shopping

مقاله زیر را حتما بخوانید:تاریخ انتشار : event فروردین ۲۳, ۱۳۹۹
دیدگاه‌ها
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

payment پرداخت در محل 
check_box ضامن کیفیت
alarm_on تحویل سریع
attach_money ضامن قیمت
local_offer تخفیفات ویژه