اینبار به جای مزایا، معایب سنگ گرانیت

هشدار بکار گیری سنگ گرانیت
هشدار بکار گیری سنگ گرانیت

سنگ گرانیت یکی از سنگ های پر کاربرد سالهای پیشین در کشور به لحاظ استفاده در ساختمان (نما – دیوار – کف) بوده است. در کنار مزایای این سنگ ها، خوشبختانه در سالهای اخیر به واسطه تحقیقات به عمل آمده و پی بردن به مضرات استفاده از این سنگ در برخی شرایط به ویژگی های خاص این سنگ پی برده شده. در این مقاله به صورت مختصر به ارائه مزایا و معایب سنگ گرانیت میپردازیم.

گرانیت و مضرات آن بر سلامت انسان

استفاده از سنگهای گرانیتی در مکان های پوشیده تاثیرات مضری بر سلامت انسان دارد. سنگهای گرانیتی به دلیل داشتن اورانیوم، توریوم و پتاسیمرادیواکتیو دارای مواد پرتوزای بالایی هستند. حال اگر در یک فضای کاملا بسته قرار بگیرند، با تجمع در محیط قادر به ورود به سیستم ریه انسان بوده و با ماندگاری خود می‌توانند اثرات سوء در سلامتی ساکنین بر جای بگذارند.


تشعشعات سنگ های گرانیت

با قرار گرفتن این سنگ در محیط های دارای تشعشعات x و گاما و میدانهای مغناطیسی قوی ، مواد شیمایی قوی ، این سنگ امواج رادیو اکتیو از خود ساتع نموده و در پریود زمانی خاص هر عنصر اشعه ساتع و باعث آلودگی های خاص و بیماری های سرطانی شده.
بنحوی که از سال های 2004 به بعد در کشورهای اروپایی و امریکا استفاده از این گونه سنگ ها در محیط های بیمارستانی و آزمایشگاهی منسوخ و ممنوع می باشد .

استفاده گرانیت در فضاهای بسته

در صورت استفاده از سنگهای گرانیتی در فضاهای بسته، با تهویه هوای این محیط‌ها می‌توان از تجمع گازهای پرتوزا مانند گاز رادون و تورون به آسانی جلوگیری کرد. بهتر است از گرانیت‌ها در فضاهای بسته مانند اتاق خواب‌ها استفاده نشود.

استفاده از گرانیت در راه پله ها

در مورد به کارگیری این نوع مصالح در فضاهایی مانند راه پله‌ها نیز گفت: در راه‌پله‌ها و فضاهای بسته‌ای که از تهویه مناسب برخوردارند، ریسک خطر خیلی کمی وجود دارد.

کاربرد سنگ گرانیت

معایب سنگ گرانیت در نمای ساختمان

 • بکار گیری گرانیت به عنوان سنگ نما ی ساختمان به علت وجود آهن در بسیاری از سورت های این سنگ، پس از گذشت زمان و قرار گرفتن در معرض باران زنگ زدگی بر روی سنگ مشاهده میشود و از زیبایی آن به شدت میکاهد.
 • همچنین به دلیل ضریب تخلخل کم (عدم وجود سوراخ های ریز در ساختار سنگ) و پایین آمدن قدرت چسبندگی به دیوار نما، با گذشت زمان این سنگ ها در برخی موارد ناپایدار شده و از سیمان جدا شده و سقوط میکند. به همین جهت در دوره ای برای جلوگیری از این امر، گرانیت را به نما پیچ میکردند.

منبع سایت هوپاتاریخ انتشار :

event دی ۸, ۱۳۹۸
دیدگاه‌ها
 1. محمد گفت :

  البته همه نوع سنگ گرانیت تشعشعات ندارند و بسته به میزان عناصرش داره.

  28 بهمن 1398 - 3:50 ب.ظ
 2. مدیر گفت :

  با سلام و وقت بخیر. کاملا درسته. سپاس

  21 اسفند 1398 - 0:47 ق.ظ
 3. مجتبی گفت :

  خیلی جالب و آموزنده. سپاس

  11 اسفند 1398 - 3:49 ب.ظ
پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

payment پرداخت در محل 
check_box ضامن کیفیت
alarm_on تحویل سریع
attach_money ضامن قیمت
local_offer تخفیفات ویژه