این بار به جای مزایا، معایب سنگ گرانیت

هشدار بکار گیری سنگ گرانیت

آنچه درباره مضرات و معایب سنگ گرانیت در این مقاله خواهید خواند:

مزایا و معایب سنگ گرانیت

سنگ گرانیت یکی از سنگ های پر کاربرد سالهای پیشین در کشور به لحاظ استفاده در ساختمان (نما – دیوار – کف) بوده است. در کنار مزایای این سنگ ها، خوشبختانه در سالهای اخیر به واسطه تحقیقات به عمل آمده و پی بردن به مضرات استفاده از این سنگ در برخی شرایط به ویژگی های خاص این سنگ پی برده شده. در این مقاله به صورت مختصر به ارائه مزایا و معایب سنگ گرانیت میپردازیم.

گرانیت و مضرات آن بر سلامت انسان

استفاده از سنگهای گرانیتی در مکان های پوشیده تاثیرات مضری بر سلامت انسان دارد. سنگهای گرانیتی به دلیل داشتن اورانیوم، توریوم و پتاسیم رادیواکتیو دارای مواد پرتوزای بالایی هستند. حال اگر در یک فضای کاملا بسته قرار بگیرند، با تجمع در محیط قادر به ورود به سیستم ریه انسان بوده و با ماندگاری خود می‌توانند اثرات زیانباری در سلامتی ساکنین بر جای گذارند.

 گرانیت و مضرات آن بر سلامت انسان

تشعشعات از معایب سنگ گرانیت

با قرار گرفتن این سنگ در محیط های دارای تشعشعات x و گاما و میدانهای مغناطیسی قوی ، مواد شیمایی قوی ، این سنگ امواج رادیو اکتیو از خود ساتع نموده و در پریود زمانی خاص هر عنصر اشعه ساتع و باعث آلودگی های خاص و بیماری های سرطانی شده.
بنحوی که از سال های 2004 به بعد در کشورهای اروپایی و امریکا استفاده از این گونه سنگ ها در محیط های بیمارستانی و آزمایشگاهی منسوخ و ممنوع می باشد .

سنگ گرانیت کف
درباره گرانیت مطلب زیر را نیز بخوانید:

استفاده گرانیت در فضاهای بسته

در صورت استفاده از سنگهای گرانیتی در فضاهای بسته، با تهویه هوای این محیط‌ها می‌توان از تجمع گازهای پرتوزا مانند گاز رادون و تورون به آسانی جلوگیری کرد. بهتر است از گرانیت‌ها در فضاهای بسته مانند اتاق خواب‌ها استفاده نشود. در راه‌پله‌ها و فضاهای بسته‌ای که از تهویه مناسب برخوردارند، ریسک خطر خیلی کمی وجود دارد.

سنگ گرانیت در دیوار راهرو و مزایا و معایب سنگ گرانیت
سنگ گرانیت در پله فضای خارجی
سنگ گرانیت در کف و دیوار و مزایا و معایب سنگ گرانیت

معایب سنگ گرانیت در نمای ساختمان

۱/ اکسیده شدن و یا زنگ زدگی عنصر آهن در گرانیت

بکار گیری گرانیت به عنوان سنگ نما و همچنین کاربرد در فضای باز ساختمان به علت وجود آهن در بسیاری از سورت های این سنگ، پس از گذشت زمان و قرار گرفتن در معرض باران زنگ زدگی بر روی سنگ مشاهده میشود و از زیبایی آن به شدت میکاهد. این مورد در سنگ گرانیت مراورید مشهد بدلیل آهن زیاد در ساختار مولولی، به وفور دیده میشود.

۲/ عدم چسبندگی مناسب از مزایا و معایب سنگ گرانیت

همچنین به دلیل ضریب تخلخل کم (عدم وجود سوراخ های ریز در ساختار سنگ) و پایین آمدن قدرت چسبندگی به دیوار نما، با گذشت زمان این سنگ ها در برخی موارد ناپایدار شده و از سیمان جدا شده و سقوط میکند. به همین جهت در دوره ای برای جلوگیری از این امر، گرانیت را به نما پیچ میکردند.

مزایا و معایب سنگ گرانیت

۳/ وزن بالای گرانیت

گرانیت از نظر وزنی سنگین است و بکار گیری آن در ساختمان باعث افزایش وزن ساختمان میشود. این امر بعلاوه دلیل قبل در برخی موارد باعث سقوط این نوع سنگ ها در نمای ساختمان میشود. چنانچه پس از مشاهده این اتفاقات، شهرداری با صدور مصوبه ای استفاده از گرانیت در نما را ملزم به پیچ کردن آن به دیوار اعلام کرد.

سنگ گرانیت در ساختمان

منبع سایت هوپا


آخرین محصولات گرانیتتاریخ انتشار : event دی ۸, ۱۳۹۸
دیدگاه‌ها
 1. محمد گفت :

  البته همه نوع سنگ گرانیت تشعشعات ندارند و بسته به میزان عناصرش داره.

  28 بهمن 1398 - 3:50 ب.ظ
 2. مدیر گفت :

  با سلام و وقت بخیر. کاملا درسته. سپاس

  21 اسفند 1398 - 0:47 ق.ظ
 3. مجتبی گفت :

  خیلی جالب و آموزنده. سپاس

  11 اسفند 1398 - 3:49 ب.ظ
 4. سهیلا گفت :

  با این وجود چرا قابلمهای گرانیتی تبلیغ میکنند.

  22 اردیبهشت 1399 - 1:00 ب.ظ
 5. مدیر گفت :

  درود و وقت بخیر. قابلمه های گرانیتی ممکن است دارای ساختار متفاوت باشند و از این مضرات به دور باشند.

  18 خرداد 1399 - 10:14 ق.ظ
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

payment پرداخت در محل
check_box ضامن کیفیت
alarm_on تحویل سریع
attach_money ضامن قیمت
local_offer تخفیف ویژه