سنگ قبر

سنگ قبر

سنگ قبر یا سنگ مزار ، سنگی است که برای یادبود بر بالا یا روی مزار فرد متوی قرار میگیرد. در اکثر موارد تاریخ تولد ، تاریخ فوت و توضیح مختصری در مورد فرد فوت شده را بر روی آن حکاکی می کنند. البته نوشته های سنگ قبر در بسیاری از موارد سلیقه ای است و با توجه به جنسیت ، سن و یا نحوه فوت فرد ممکن است تغییر کند.

گاهی نیز دل نوشته ای کوتاه و یا قطعه ای شعر نیز بر روی سنگ قبر حکاکی می شود . در بسیاری از مناطق دنیا بر روی سنگ مزار افراد معروف و یا هنرمندان بارکد هایی حکاکی میشود که با اسکن آنها می توان با زندگی افراد فوت شده آشنا شد.

سنگ قبر

چاپ عکس بر روی سنگ مزار

گاهی خانواده فرد در خواست چاپ عکس متوفی را  بر روی سنگ مزار دارند که این امکان از نظر سنگ کاران فراهم است و با توجه بهگاهی خانواده فرد در خواست چاپ عکس متوفی را بر روی سنگ مزار دارند که این امکان از نظر سنگ کاران فراهم است و با توجه به امکانات و دستگاه های جدید می توان با نزدیک به 100 درصد شباهت عکس را بروی سنگ قبر چاپ کرد. چاپ عکس متوفی به صورت رنگی نیز امکان پذیر است اما برای انجام چاپ عکس رنگی بر روی مزار باید از کاشی و سرامیک استفاده کنید. در رابطه با چاپ عکس مخصوصا در کشور ما قوانین و مقرراتی وجود دارد که در هنگام سفارش باید به آن ها توجه کرد. برای مطالعه بیشتر در این خصوص می توانید مقاله زیر را مطالعه کنید.

پیشنهاد میکنیم مقاله ی زیر را از دست ندهید:

عوامل موثر در انتخاب سنگ قبر

انتخاب سنگ قبر هم به عوامل مختلفی بستگی دارد. به جز رنگ و ظاهر که معمولا برای بازماندگان بسیار مهم است ، عوامل دیگری مانند جنس سنگ مورد استفاده ، مقاومت سنگ در برابر عوامل بیرونی مانند باران و رطوبت و نور مستقیم آفتاب، براق بودن یا نبودن آن ، یا استحکام سنگ برای حکاکی نوشته ها و یا حتی قیمت نیز از عوامل مهم و تاثیر گذار در انتخاب سنگ مزار هستند.

معمولا سنگ های مرمر از سنگ های پرطرفدار برای سنگ مزار هستند اما این سنگ ها با توجه به کیفیت مرغوب و زیبایی قابل توجه ای که دارند از قیمت بالایی برخوردارند. از سنگ های گرانیت غالبا در رنگ مشکی نیز میتوان برای سنگ مزار استفاده کرد که با توجه به نوع های مختلف این سنگ و حتی رنگ های متنوع آن می توانند انتخابات گسترده ای را در مقابل مشتریان قرار دهند. در ادامه عوامل موثر بر سنگ مزار را دقیق تر بررسی خواهیم کرد.

سنگ قبر مشکی
سنگ قبر سفید با متن
سنگ مزار سفید
سنگ مزار
سنگ قبر گرانیت مشکی
سنگ قبر و سنگ مزار
سنگ قبر مرمر و گرانیت
سنگ قبر سفید و مشکی
 • سلیقه شخصی: سنگ قبر در رنگ های مختلف و طرح های مختلف قابل خریداری است. سنگ قبر در رنگ های سفید و مشکی رایج است اما می توانید از هر رنگ سنگی استفاده کنید. همچنین سنگ مزار طرح های مختلفی دارد (با ارتفاع، لبه دار، قاب بالا و …) که می توانید با توجه به سلیقه شخصی خود یکی را انتخاب کنید.
 • مذهب و اعتقادات خانوادگی: با توجه به مذهب می تواند از انواع مختلفی از سنگ قبر استفاده کرد به طور مثال سنگ قبر مسلمانان، ارمنی ها و یهودیان با یکدیگر متفاوت است که باید با توجه به دین سنگ مناسب را انتخاب کرد. در این میان در برخی از خانواده ها روش و رسوم خاصی وجود دارد که می توان به قبرهای خانوادگی اشاره کرد که با توجه به آرامگاه خانوادگی سنگ قبر را خریداری می کنند.
 • کیفیت سنگ: در ایران معمولا بیشتر سنگ قبر ها در محیط های باز و در مجاورت باد، باران و نور مستقیم خورشید قرار می گیرند در نتیجه باید سنگ مزار از کیفیت بالا و خوبی برخورد باشد و در برابر شرایط جوی و آب و هوایی مختلف مقاوم باشد.
 • طرح سنگ مزار: طرح سنگ مزار شامل برخی از اطلاعات متوفی، متن و شعر دلخواه، تصویر و … می باشد. در ابتدا باید به این نکته توجه کنیم که چه طرحی را می خواهیم بر روی سنگ مزار حک کنیم سپس سنگ مناسب را انتخاب کنیم زیرا دستگاه لیزر بر روی برخی از سنگ نمی تواند درست کار کند و شاید طرح نهایی، طرح انتخابی شما نباشد.
 • قوانین آرامستان: یکی دیگر از مواردی که حتما باید با آن توجه نمود قوانین آرامستان است. به طور مثال در بهشت زهرا قرار دادن گلدان، جاشمعی، قاب بالای مزار و ارتفاع دادن به سنگ مزار ممنوع است. حتما پیش از خرید با مسئول آرامستان صحبت کنید و از قوانین مخصوص آن آگاه شوید.
 • قیمت سنگ قبر: قیمت یکی از عوامل مهم و تاثیر گذار در انتخاب سنگ قبر می باشد و هر کس با توجه به بودجه ی مالی خود اقدام به خرید سنگ قبر می کند. در ادامه عوامل موثر بر قیمت سنگ مزار را بررسی خواهیم کرد.

قیمت سنگ قبر

هزینه ی سنگ قبر با توجه به نوع سنگ ، ابعاد سنگ ، ضخامت ، طرح ،رنگ و کنده کاری های روی آن می تواند متغیر باشد.

گران ترین نوع سنگی که برای سنگ قبر استفاده میشود سنگ شبق است.این سنگ رنگ مشکی و حالت آینه ای زیبایی دارد .سنگ شبق چگالی بالا و نفوذ پذیری بسیار کمی در مقابل آب دارد و برای حکاکی با لیزر نیز بسیار مناسب است. همه ی این ویژگی ها باعث شده است که سنگ شبق مناسب سلیقه گروه خاصی از مردم باشد .سنگ گرانیت تویسرکان، سنگ سیمین اصفهان ، سنگ مرمر سفید و سنگ برزیلی نیز از جمله سنگ های زیبا و با کیفیتی که برای سنگ قبر کاربرد دارند. این سنگ ها از نظر قیمتی از سنگ شبق ارزان تر هستند .


سوالات رایج در مورد سنگ مزار

 1. بهترین جنس سنگ مزار از چه سنگی است؟

  سنگ های مرمر از سنگ های پرطرفدار برای سنگ مزار هستند اما این سنگ ها با توجه به کیفیت مرغوب و زیبایی قابل توجه ای که دارند از قیمت بالایی برخوردارند .

 2. معمولا سنگ مزار از چه جنسی تهیه می شود؟

  از سنگ های گرانیت غالبا در رنگ مشکی نیز میتوان برای سنگ مزار استفاده کرد که با توجه به نوع های مختلف این سنگ و حتی رنگ های متنوع آن می توانند انتخابات گسترده ای را در مقابل مشتریان قرار دهند.

 3. قیمت سنگ قبر به چه عواملی بستگی دارد؟

  هزینه ی سنگ قبر با توجه به نوع سنگ ، ابعاد سنگ ، ضخامت ، طرح ،رنگ و کنده کاری های روی آن می تواند متغیر باشد.

شماره همراه خود را جهت برقراری تماس سریع و مشاوره وارد نمایید.
phone_android
یا با شماره های تماس بگیرید
-
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

check_box ضامن کیفیت رضایت و اطمینان خاطر از خرید
alarm_on تحویل سریع بارگیری از نزدیک ترین محل تولیدی
attach_money ضامن قیمت راهبرد ما، سود کمتر - فروش بیشتر
local_offer باشگاه مشتریان تخفیفات - شرایط ویژه فروش