جدیدترین نماهای سنگی در ایران

نمای سنگی رومی

وجود یک نمای پرطرفدار که آراستگی و چشم‌ نوازی را برای بخش خارجی ساختمان به ارمغان بیاورد، از دغدغه‌های اصلی مالک یا معمار ساختمان، به شمار می‌رود. نمای ساختمان، علاوه‌ بر کارکرد بصری و زیباشناختی خود، به منزله یکی از لایه‌های محافظ ساختمان نیز در نظر گرفته می‌شود. هارمونی با بافت و منظره ی شهری، از دیگر ویژگی‌های یک نمای پرطرفدار است. نمای سنگی از جمله نماهای پر طرفدار امروزی است.

امروزه، جدیدترین نماهای سنگی، به یک اثر هنری و به تعبیر بهتر به یک تابلوی نقاشی بدل شده‌اند. در طراحی و ساخت جدیدترین نماهای سنگی، ذوق، سلیقه و خلاقیت طراح نما و معمار ساختمان، بسیار دخیل و تأثیرگذار هستند. علاوه بر این، مواردی از قبیل: موقعیت جغرافیایی، عوامل جوی و اقلیمی، مواد اولیه در دسترس و بودجه ساخت‌و‌ساز، نیز بر طراحی و انتخاب یک نمای پرطرفدار مؤثر هستند.

انواع سنگ برای طراحی و ساخت نمای سنگی

کیفیت، رنگ و اندازه سنگ‌های به کار رفته در نمای ساختمان، به همراه مهارت مجری نما، سبب می‌شوند نمای سنگی به یک نمای پرطرفدار تبدیل شود و یا برعکس، ساختمان تنها به انباشته‌ای از سنگ، مبدل شود. برای در اختیار داشتن یک نمای سنگی عالی و پرطرفدار، می‌بایست سنگ‌های به کار رفته در ساخت نمای ساختمان بدون ترک، شیار، شکستگی ورگه‌های سست، پوسیدگی، خلل و فُرَج باشد. چنین نمای سنگی باید جاذب آب زیاد نبوده و مقاومتی بالا در مقابل عوامل طبیعی، شیمیایی و سایش داشته باشد.

نمای سنگی رومی

بیشتر خریداران سنگ نما، تنها به توصیه دیگران و با فاکتور ظاهری خرید می‌کنند و در نهایت از سنگ‌های خریداری‌‌ شده رضایت کامل را ندارند. چنین افرادی در نهایت به نمای سنگی مورد نظر خود را دست نخواهند یافت. اگر خریداران و یا سازندگان نما، به دنبال یک محصول یک‌دست و بدون بافت برای نمای سنگی خود هستند، نباید به دنبال خرید سنگ طبیعی بروند. سنگ طبیعی یک بافت و رنگ ذاتی را به نمای سنگی می‌بخشد. نمای سنگی باید مقاومت بالایی در مقابل گرما و سرما، رطوبت و اشعه فرابنفش نور خورشید را داشته باشند.

بیشتر سنگ‌های مورد استفاده در ساخت جدیدترین نماهای سنگی ساختمان‌ها از ویژگی‌های زیر نیز برخوردار هستند:

 • عدم تغییر رنگ
 • عدم جذب گرد و غبار
 • مقاوم در برابر رطوبت
 • تنوع در جنس و رنگ
 • قابلیت ترمیم آسان
 • انعطاف پذیر در اجرا
 • مقاوم در برابر اشعه UV
 • اجرا در کلیه سطوح
 • مقاوم در برابر ضربه و آتش سوزی
 • اجرای سریع و آسان
 • عایق حرارتی بدون نیاز به زیر سازی
 • امکان به وجود آوردن شکل های دستی و ماشینی
 • دوام زیاد در صورت انتخاب درست
 • هزینه نگهداری نسبتا کم

دلیل تولید سنگ مصنوعی

ايده تولید سنگ مصنوعي، برای خلق نمای سنگی، از آنجا قوت گرفت که طراحان، معماران و سازندگان نما و دکوراسیون داخلی به‌ منظور هر چه زيباتر كردن و چشم‌نوازتر كردن فضاها و سازه‌ها و نیز خلق یک نمای پرطرفدار و ارائه جدیدترین نماهای سنگی، به سنگ‌هايي سفارشی و با فاكتورهاي مورد نظر خود نياز داشتند. به‌علاوه پيشرفت صنعت ساختمان، سليقه‌هاي مختلف و جدیدی را برای ساخت یک نمای پرطرفدار بيان مي‌‌كردند. سنگ‌هايي با طرح‌هاي مختلف ، فاكتورهاي فيزيكي، مكانيكي، كيفيت بالا و قيمت مناسب برای ساخت یک نمای پرطرفدار مورد نیاز بود.

همچنین بخوانید: روش کار دستگاه سی ان سی سنگ و تولید ابزار سنگی نما

جدیدترین نماهای سنگی

نمای سنگی با زیبایی و جذابیت خود از جمله نمای پرطرفدار و لوکس در معماری به شمار می‌رود که با ظاهر پرابهت خود برای سالیان سال ماندگار خواهد بود. با پیشرفت فناوری و توسعه صنایع تولید سنگ‌های نما، معماران گزینه‌های بیشتر و متنوع‌تری را برای خلق و آفرینش نمای سنگی در اختیار دارند. جدیدترین نماهای سنگی یا در دسته نماهای رومی قرار می‌گیرند و یا در دسته نماهای مدرن. البته دسته‌های حدواسطی هم وجود دارند. در این دسته حد واسط، ویژگی‌هایی از هر دو دسته نمای رومی و مدرن را به عاریت گرفته‌ و با الگویی مشخص و در بیشتر اوقات بدون رعایت هرگونه الگو و هارمونی خاص، این ویژگی‌ها را در ساخت و ارائه نماهای سنگی تلفیق کرده‌اند.

جدیدترین نماهای سنگی

نمای سنگی رومی

یک نمای پرطرفدار با اجزای فراوان و پیچیده، با به کارگیری و ترکیب سنگ‌های خاص است. نمای سنگی رومی، ظاهری باشکوه و پرابهت به ساختمان‌های امروزی بخشیده است. در واقع، مسئله حائز اهمیت در ساخت نمای سنگی رومی ساختمان‌ها و سازه‌های شهری، شیوه طراحی، آماده‌سازی و اجرای پیچیده آن است که سبب شده است این نما از سایر نماهای سنگی متمایز شده و جدیدترین نماهای سنگی خلق شوند.

نما رومی ساده در شب با نور پردازی
نما رومی ورودی در شب و نورپردازی

در اجرای نمای سنگی رومی از مصالح مختلفی استفاده می‌شود. برخی از این نماها تمام سنگ هستند و از سنگ‌هایی مانند مرمر, گرانیت و … در ساخت آن‌ها به کار رفته است. گروهی دیگر از نمای سنگی رومی ساختمان‌ها با استفاده از سیمان و به ویژه سیمان سفید، ساخته می شوند. از آن جایی که بودجه لازم برای طراحی و ساخت نمای رومی سیمانی نسبت به نماهای رومی ساخته شده از سنگ طبیعی کمتر است، شاهد افزایش ساخت و عرضه چنین نمای پرطرفدار، هستیم.

نمای رومی با سنگ تراورتن

مقاله زیر را حتما بخوانید:

طراحی نما با سنگ رومی

در نمای سنگی رومی معماران به اصل تقارن بسیار تاکید دارند و تلاش زیادی را برای پیاده‌سازی تقارن در طراحی و اجرای نمای سنگی رومی، به کار می‌گیرند. رعایت توازن، القای حس پایداری و ایجاد یک هارمونی چشم نواز که به تأثیرگذاری روحی بر ذهن و قلب کاربر منجر شود، از اصولی است که در طراحی جدیدترین نماهای سنگی به سبک نمای سنگی رومی درنظر گرفته میشوند.

در نمای سنگی رومی تأکید بر تقلید از نمای کلیساها و کاخ های اروپایی و رومی نیست، بلکه بر وجود المان‌های متقارن تأکید می‌شود. در مجموع در طراحی نمای سنگی رومی و ساخت یک نمای پرطرفدار، به شرط رعایت تقارن در طراحی و اجرا، قانون خاصی وجود ندارد و همه چیز به سلیقه و خواسته و بودجه سازنده بستگی دارد. هر چه نما از جزئیات و قطعات پیش‌ساخته بیشتری برخوردار باشد، بودجه ساخت بالاتری را طلب می‌کند. در نمای سنگی رومی از سنگ‌های تراورتن، مرمر، گرانیت استفاده می‌شود و در صورتی که در بودجه محدودیت وجود داشته باشد، سیمان‌سفید جایگزین سنگ‌های طبیعی می‌شود.

سنگ های ساختمانی مشکی
پیشنهاد میکنیم مقاله ی زیر را از دست ندهید:

ویژگی‌ نما با سنگی رومی

در نمای سنگی رومی بیشترین استفاده از سنگ برای رسیدن به حداکثر شکوه ممکن است. رنگ‌های روشن ظاهری شاهانه به سازه می‌بخشند. از این رو، سنگ‌های تراورتن روشن و کرم، سنگ‌های عمده به کار رفته در نمای سنگی رومی را تشکیل می‌دهند. استفاده از قوس‌ها، ستون‌ها و جزئیات و تزئینات سنگی سبب می‌شود تا نمای سازه به عنوان نمای سنگی رومی شناخته شود. ستون‌های بزرگ و با ارتفاع زیاد، قوس‌های منحنی و قطور، ستون‌های کوچک تزئینی در کنار ستون‌های بزرگ از المان‌های برجسته این نمای پرطرفدار هستند.

استفاده از سرستون‌های زیبا و کله‌گاوی‌ها، برج‌های نقطه‌ای، استفاده از قوس‌های بزرگ و گیرا با نقش‌های برجسته، استفاده از کتیبه‌ها، گلویی‌ها، هلال و قاب پنجره، از عناصری هستند که در طراحی نمای پرطرفدار و اجرای نمای سنگی رومی کاربرد فراوان دارند. سقف و ستون ها در نمای سنگی رومی اهمیت زیادی دارند؛ چرا که با افزایش ارتفاع سقف و ستون‌ها عظمت و شکوه بنا بیشتر می‌شود. همچنین، استفاده از ستون‌ها و سرستون های بزرگ در نمای پرطرفدار ساختمان‌های مجلل رواج بیشتری دارد.

Roman stone facade

سنگ های بکار رفته در طراحی نمای سنگی رومی

نورپردازی مناسب می‌تواند این درخشش و زیبایی را چند برابر کند. در طراحی نمای سنگی رومی بیشتر از سنگ‌های گران قیمت همانند تراورتن، مرمر و گرانیت استفاده می‌شود. برخی طراحان و نماکاران برای کاهش هزینه‌های ساخت جدیدترین نماهای سنگی، از سیمان سفید به جای سنگ استفاده می‌کنند که به نمای رومی سیمانی معروف هستند و نمای پرطرفدار در ساختمان های ویلایی به شمار می‌رود.

با توجه به اینکه اجزا و ابزارهای به کار رفته در نمای رومی طرح‌های خاص خود را دارند، اکثر آنها به صورت قطعات پیش‌ساخته بر روی نما نصب می‌شوند. علاوه بر این، ساخت جدیدترین نماهای سنگی با استفاده از بتن الیاف شیشه به جای سنگ، رواج یافته است. در این روش، بتن به راحتی با فرم‌های دلخواه قالب‌گیری می‌شود و هزینه کمتری بابت سنگ‌تراشی و تولید قطعات پیش‌ساخته این نمای پرطرفدار، پرداخته می‌شود.

مزایا و معایب بکار گیری سنگ رومی در نما

از مزایای نمای سنگی رومی، القای حسی از ابهت، تجمل و مرفه بودن به کاربران و ناظران خارجی است. همچنین با نورپردازی های وسیع به کار رفته در این نوع نما، ساختمان همانند یک جواهر درخشان و نورانی جلوه‌گر می‌شود. اما چنین نورپردازی‌ها و قرار دادن پروژکتورهای نامناسب، موجب مزاحمت و اذیت و آزار همسایگان در زمان استراحت شبانگاهی می‌شود؛ از معایب این نوع نمای سنگی رومی محسوب می‌شود.

استفاده بیش از اندازه و غیر منطقی از سطوح و احجام پیش‌ساخته سنگی در ساخت نمای سنگی رومی اگرچه به ساخت جدیدترین نماهای سنگی می‌انجامد، اما سبب بروز تعارضات جدی فرهنگی و اجتماعی نیز می‌شود. تقلید از معماری و نمای کلیساها و کاخ‌های اروپایی نمایان‌گر تغییر ذائقه معماری مردم و ایجاد انتظارات جدید در طراحی سازه‌های شهری است.

نمای سنگی مدرن

در طراحی نمای سنگی مدرن، معماران با حذف تزئینات به سمت استفاده بیشتر از عناصر و المان‌های ساده‌تر در خلق جدیدترین نماهای سنگی، حرکت می‌کنند. مصالح به کار رفته در نمای سنگی مدرن نیز، بر خلاف نمای سنگی رومی، معمولا بیش از یک نوع مصالح است. با وجود تأکید جدی موجود در معماری مدرن بر حرکت به سمت ساده شدن طرح‌ها، همچنان مشاهده می‌شود که برخی طراحان نمای سنگی مدرن، تلاش دارند تا با افزایش تعداد مصالح به کار رفته در نمای سنگی مدرن طراحی شده و ایجاد تغییرات نامتعارف در طرح‌های اجرایی خود، یک نمای پرطرفدار را ارائه دهند اما تنها نتایج نامطلوبی را به نام نمای سنگی مدرن و یا جدیدترین نماهای سنگی به بار می‌آورند.

چنین طراحانی برای ارائه جدیدترین نماهای سنگی، سبک ترکیبی را در پیش گرفته‌اند و با افزودن مصالحی همچون آجرهای رنگی، انواع شیشه‌، پنل‌های کامپوزیتی، سیمان‌های رنگی و انواع سازه‌های فلزی، اصالت را از نمای سنگی مدرن گرفته و از آن جز نامی باقی نگذاشته‌اند.

علاوه بر این اعمال سلیقه بیش از اندازه مالک یا کارفرما، هنرنمایی اغراق آمیز برخی از طراحان، عدم به کارگیری مدولاسیون، عدم رعایت اصول طراحی بنا، عدم همخوانی فرم و کاربری، الحاقات زائد و غیراصولی و استفاده از گرایش‌های معماری بی‌ارزش و بی‌هویت، آفتی است که گریبانگیر نمای سنگی مدرن در ارائه جدیدترین نماهای سنگی شده است.

Modern stone facade
نمای سنگی رومی

مقاله زیر را حتما بخوانید:

کلام آخر

نمای ساختمان هویت پایانی سازه و لباس ظاهری آن است و باید در انتخاب آن دقت به خرج داده شود. این انتخاب باید به گونه‌ای باشد که نماهای سنگی بازتابی از سلیقه، علایق سازنده و هارمونی موجود با بافت فرهنگی مردم شهر، باشند. اگرچه انواع مختلفی از نما رواج پیدا کرده‌اند اما نماهای سنگی با ایجاد حس تحسین در مالکان و ناظران خارجی و نیز وجود مواد اولیه مناسب و با کیفیت داخلی می‌توان نقطه اشتراکی در هنر، خلاقیت، معماری و فناوری در خلق یک نمای پرطرفدار و نیز جدیدترین نماهای سنگی در کشور باشد. نمای سنگی رومی در نگاه اول زیباست و زمانی که اصولی و هماهنگ با سازه‌های اطراف خود و نیز متناسب با بافت شهری و فرهنگی، طراحی و اجرا شوند، زیبایی و چشم‌نوازی بیشتری را نمایان می‌سازند.

تغییر سبک زندگی مردم و رواج تجمل‌گرایی، از دلایل تمایل مردم و پیمانکاران به اجرای نمای سنگی رومی است. تمایل به ساخت نمای سنگی رومی، تا بدان جا پیش رفته است که برخی جامعه شناسان معتقدند که گسترش نمای سنگی رومی پاسخی به نیاز سندروم کاخ نشینی برخی ایرانیان بوده است. ریشه این موضوع به وضعیتی بر‌می‌گردد که ساختمان‌های با نمای سنگی رومی با قیمت‌های بسیار بالاتری نسبت به دیگر ساختمان‌های هم‌ارز خود به فروش می‌روند.

به همین دلیل برخی ثروتمندان شرکت‌های عمرانی و ساختمانی به ساخت نمای سنگی رومی متمایل شده‌اند و نمای سنگی رومی به برندی برای قشر مرفه جامعه تبدیل شده است. ساخت نمای سنگی رومی به قشر مرفه محدود نمانده است. امروزه با افزایش کشف معادن و تولید سنگ‌های ساختمانی و نیز افزایش عرضه مصالح و ابزارهای مورد نیاز برای اجرای این نما، شاهد کاهش هزینه طراحی و اجرای نمای سنگی رومی و استقبال مردم بخصوص قشر متوسط از نمای سنگی شده است.


مشاهده ی سنگ های نما و قیمت سنگ نماانتشار در: 13 اسفند, 1398
بروز رسانی در: 28 شهریور, 1400
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

1 + 2 =

ضامن کیفیترضایت و اطمینان خاطر از خرید
تحویل سریعبارگیری از نزدیک ترین محل تولیدی
ضامن قیمت راهبرد ما، سود کمتر - فروش بیشتر
باشگاه مشتریانتخفیفات - شرایط ویژه فروش